یک میلیون مترمکعب آب از سد دریک سلماس به دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ علی اکبر عسکری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رهاسازی آب از سد مخزنی دریک سلماس به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده که این اقدام در راستای اجرای مفاد ابلاغی مدیریت منابع و مصارف سدهای مخزنی است.

وی ادامه داد: با توجه به پایش وضعیت بهره برداری سد مخزنی دریک و تحقق حجم آب ورودی و تراز پیش بینی شده در برنامه ابلاغی این رهاسازی اجرایی شده است.

فرماندار سلماس با بیان اینکه در سال گذشته نیز از سد زولا و دریک این شهرستان بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شد افزود: امسال ۱۳ میلیون متر مکعب آب، پشت سد دریک ذخیره سازی شده که در مرحله دوم نیز رهاسازی خواهد شد.

وی از ساکنان روستاهای مسیر رودخانه خواست تا ضمن رعایت نکات ایمنی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه خودداری کنند.

وی تاکید کرد: کشاورزان منطقه نیز از برداشت های غیر مجاز آب در طول مسیرها برای اهداف زراعی خودداری کنند.

به گزارش ایرنا، سد دریک در غرب دریاچه ارومیه قرار دارد.

نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال از ۱۳۹۴ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.