مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی

قلم نماد وجدان بیدار اصحاب رسانه است

قلم نماد وجدان بیدار اصحاب رسانه است
مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت:نقد و انتقاد سازنده یکی از مسوولیت های ذاتی اهالی قلم در هر جامعه است و می توانند با تک تک واژه ها وجدان جامعه را بیدار و با آگاهی بخشی ؛ مسوولان را متوجه آسیب ها و مشکلات موجود کنند تا در مسیر پیشگیری و اصلاح گامهای موثرتری بردارند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ حجت الاسلام ناصر خدایاری در آیین تجلیل از اصحاب قلم در شهرستان سلماس اظهار داشت: قلم در طول تاریخ، زبان دوم انسان بوده که به مدد آن وقایع تلخ و شیرین، خوب و بد و عبرت آموز در کتاب تاریخ به ثبت رسیده است ، اهمیت قلم و تفکر نویسنده بدان اندازه است که ممکن است با نگارش خود فرد، گروه یا جامعه ای را تخریب و به سراشیبی بکشاند و گاه با نقد دلسوزانه و منصفانه موجبات حرکت به سمت تعالی و رشد را فراهم سازد .
وی افزود:اگر اهالی قلم به رسالت خود درست عمل نکنند میدان برای تفکرات منفی و دروغ پردازی ها باز و فرصت برای سودجویان در به استثمار کشیدن انسان ها فراهم می شود.

حجت الاسلام خدایاری بیان کرد:در کتاب آسمانی نیز به قلم سوگند یاد شده است آنچنان که قرآن در این زمینه می فرماید 'ن و القلم و مایسطرون'، این آیه اهمیت فکر و اندیشه و قداست قلم را به کسانی که آن را در دست می گیرند، گوشزد می کند تا با آگاهی، آن را بر صفحه کاغذ بگردانند و مسئولیت آنچه را که می نویسند، بپذیرند.

هوشمند رئیس حوزه هنری استان نیز  با بیان این که قلم نویسندگان و شاعران باید در خدمت مردم باشد افزود: هر حرکت فرهنگی و هر مجاهدتی باید در دفاع از منافع ملی و مردمی باشد و به گواه تاریخ در غیر اینصورت آن حرکت هرگز موفقیت و ماندگاری نخواهد داشت.

فرماندار شهرستان سلماس نیز در این آیین  با تبریک روز قلم گفت: شهرستان سلماس پتانسیل بالایی در بخش فرهنگ دارد به طوری که فعالیت 42 شاعر و 27 نویسنده شناسایی شده در این شهرستان نشان از ظرفیت بالای فرهنگی این شهرستان است.  

علی اکبر عسکری افزود: با وجود همه این پتانسیل ها کمبودهای فراوانی نیز در بخش فرهنگ شهرستان وجود دارد که تلاش می شود برطرف شوند، زیرا پایه و اساس توسعه مسایل فرهنگی هستند اگر فرهنگ توسعه یافت بخش های دیگر نیز توسعه می یابند.

وی با اشاره به این که اطلاع رسانی و نشر عقاید، اخبار و اطلاعات در جوامع از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار می شود،افزود: حمایت مادی و معنوی از قشر فرهیخته ضمن ارتقا سطح کیفی آثار ، سبب رونق نشر، کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه خواهد شد .

در این همایش از 14 نویسنده با رونمایی از 11 اثرشان تجلیل بعمل آمد.