تامین زیرساخت‌های ایستگاه فضایی سلماس آغاز شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛فرماندار سلماس  عصر امروز در جلسه تحویل سایت و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه ایستگاه فضایی سلماس در محل دفتر فرماندار این شهرستان اظهار کرد: اقدامات اولیه برای راه‌اندازی ایستگاه ثابت فضایی در سلماس انجام شده و واگذاری زمین برای این امر به وسعت ٤٠ هکتار نیز به انجام رسیده است.

مرتضی اصغری افزود: ایستگاه فضایی سلماس به عنوان یکی از چهار ایستگاه اصلی در کشور در راستای کنترل و بهره‌برداری از ماهواره‌های ساخته شده در کشور و نیز دریافت تصاویر ماهواره‌ای جدید و ارائه آن به کاربران و سازمان‌های بهره‌بردارو توسعه کسب و کارهای فضاپایه را برعهده خواهد داشت.

فرماندار سلماس در ادامه تصریح کرد: ایجاد ایستگاه فضایی کار تخصصی به شمار می‌رود و در حال حاضر اقدامات اولیه برای راه‌اندازی این ایستگاه در سلماس انجام شده و آماده اقدامات بعدی هستیم.

"سید محمود قندی" مشاور رئیس سازمان فضایی کشور همچنین دراین جلسه بصورت ویدیو کنفراس با اشاره به تامین زمین مورد نیاز ایستگاه فضایی سلماس، گفت: ایستگاه فضایی سلماس جزء سه پروژه فضایی کشور است که در صورت تامین زیرساخت‌ها، تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی نیز از تحویل سایت و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز ایستگاه فضایی سلماس خبر داد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته از طرف سازمان فضایی ایران و هماهنگی انجام شده با فرمانداری سلماس و ادارات خدمت‌رسان، مقدمات تامین زیرساخت‌های ایستگاه فضایی سلماس برای اجرای پروژه کلید خورد.

قاسم جلیلی نژاد با اشاره به اهمیت راه‌اندازی این ایستگاه فضایی، اظهار کرد: باید تمام تلاش خود را صرف راه‌اندازی هرچه سریع‌تر ایستگاه فضایی سلماس کنیم.

وی افزود: هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی استان برای تامین زمین این ایستگاه صورت گرفته و با پیگیری اداره کل در کوتاه‌ترین زمان ممکن، زمین ایستگاه تملیک شده و امروز در اختیار پیمانکار برای اجرای پروژه قرار می‌گیرد.

جلیلی‌نژاد تصریح کرد: پروژه مذکور جزء اولویت‌های وزارت ارتباطات در سال جاری است و برابر برنامه‌ریزی صورت گرفته عملیات اجرایی احداث ساختمان اداری و تجهیز ایستگاه تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری ارتباطات آذربایجان‌غربی گفت: آذربایجان‌غربی با توجه به ظرفیت‌های موجود، نیاز بیشتری به بهره‌گیری از امکانات و مزایای سازمان فضایی و توسعه کسب و کارهای فضاپایه دارد و باید بستر این امر در استان با همکاری و تعامل بیشتر برای راه‌اندازی آن فراهم شود.