فرماندار شهرستان سلماس در همایش گرامیداشت سالروز دهیاری ها برلزوم استفاده ازشیوه های آبیاری نوین در بخش کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس به نقل از ایسنا؛ بخشدار مرکزی در همایش تکریم و تجلیل از تلاشگران عرصه مدیریت روستایی سلماس که باحضور مسئولین شهرستانی و دهیاران روستاهای بخش مرکزی و کوهسار این شهرستان در سالن همایش های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سلماس برگزارشد با اشاره به بحث توریسم روستایی بعنوان یکی از مبانی مهم توسعه روستاها، تصریح کرد: در همین راستا دو روستای خان تختی و آبگرم از دهستان کناربروژ سلماس، بعنوان پایلوت طرح توسعه گردشگری بین روستاهای اذربایجان غربی انتخاب شده اند .


عباس محمدزاده خاطرنشان کرد: افزایش قریب به 300 درصدی حجم پروژه های جدول گذاری معابر دهستان زولاچای درمقایسه سالهای 95 و 96،‌ افزایش 65هزارمترمربعی حجم پروژه های زیرسازی و آسفالت معابر روستایی و... در دهستان کره سنی در سال 96 نسبت به سال قبل،‌ افزایش 45 درصدی حجم پروژه های جدول گذاری و بتن پلاک معابر در دهستان کناربروژ درمقایسه سال 95 و96 و نیز افزایش 40 درصدی حجم پروژه های جدول گذاری و بتن پلاک در دهستان لکستان درمقایسه سالهای94،95 و96 از جمله توفیقاتی است که بدون تلاش و همت دهیاران روستاهای سلماس طی سالهای آتی محقق نمی شد.

 نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: بعضاً سیاست های غلط سبب تخلیه روستاهایی شده که روزگاری مولد و تولیدکننده در عرصه های مختلف کشور بودند و اگر به روستاها توجه می شد اکنون مشکل تولید نداشتیم، چرا که روستاها هم زمین دارند هم دانش تولید در عرصه های مختلف را اما وقتی تولید و امکانات تولید را از این قشر زحمت کش گرفتیم هم روستاها از رونق افتادند و هم تولید کشور ضربه دید .

وی با بیان اینکه دهیاران در مقابل کمبودها و مردمی هستند که انتظارات و نیازهای به حق برای زیستن راحت در محیط روستا دارند،‌ تصریح کرد: نبود امکانات اولیه همچون اموزش و بهداشت در روستاها از طرفی و کم رونقی و نبود شغل روستایی از طرف دیگر سبب مهاجرت جوانان به شهر می شود؛ ولی همین جوانان از سرنوشت خود در حاشیه نشینی و کارگری در شهر خبر ندارند و زمانی متوجه می شوند که دیگر نه راهی و نه رویی برای برگشت به روستا دارند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز حتی روستاییان هم نگران تحریم هستند ولی چند سال قبل تحریم واژه ای نااشنا برای روستاها بود؛ چراکه خودشان مواد و مایحتاج زندگی خود را تولید می کردند ولی امروز روستانشینان را هم وابسته کرده ایم.

فرماندار شهرستان سلماس نیز در ادامه این همایش با اشاره به اتلاف 67میلیارد مترمکعب آب کشاورزی در آذربایجان غربی افزود: اگر اکنون استان ما بعنوان دومین استان آبی کشور در بحث تامین آب کشاورزی روستاها مشکل دارد، حاصل عدم مدیریت منابع آبی استان در سالیان پرآب گذشته است که بدون توجه به آینده این منابع ابی باارزش را مصرف کرده ایم و برای حل این معضل باید سیستم های آبیاری خود را بروز کرده و از شیوه های نوین آبیاری استفاده کنیم.

مرتضی اصغری گفت: فضای روستا فضایی پاک با انسانهایی تولیدگر است که 80درصد تولیدات کشاورزی کشور را عهده دارند و اگر خواهان رشد تولیدات کشاورزی کشور هستیم باید نگاه همپای توسعه شهری،‌نسبت به روستاها داشته،همچنین نگاهی توسعه محور در برنامه ریزی هایمان داشته باشیم.

فرماندار سلماس تصریح کرد: برای توسعه روستاها و شهرها باید اولا نهادهای مردمی ازجمله شوراهای شهر و روستارا تقویت نماییم و دوما تغییر رویکردمدیران از پروژه محوری به سمت توسعه محوری تا موجب افزایش راندمان و کارایی روستا ها شویم .

وی خاطرنشان کرد: دهیاران به عنوان مدیران اجرایی روستاها باید در وهله اول خودشان دست بکار شوند و پیگیر مطالبات مردم روستاها باشند و در مرحله دوم به دنبال تعریف منابع درامدی ویژه برای روستا باشیم.

اصغری با اشاره به لزوم تهیه شناسنامه روستایی برای مشخص کردن ظرفیت های بالقوه روستاها، بیان کرد: دولت هم اعتبارات خوبی برای فعالسازی این ظرفیتها در اختیار روستاها قرار می دهد .

فرماندار سلماس با بیان اینکه ترامپ و آمریکای مستکبر امروز اتاق جنگ اقتصادی خود علیه ایران اسلامی را در وزارت خزانه داری خود تشکیل داده، اظهار کرد: نباید نظام و حکومت اسلامی را فدای منافع و مصالح شخصی و حزبی کنیم و ضمن ایستادگی در مقابل امریکا مشکلات داخلی موجود در کشور را حل نماییم و اجازه سو استفاده به دشمنان را ندهیم، چراکه وظیفه همه ما ایستادگی در مقابل جريانات تفرقه امیز در برهه کنونی کشور برای برون رفت از بحران ها است.

بر اساس این گزارش در خاتمه این مراسم از و روسای ادارات نمونه خدمات رسان در حوزه عمران روستایی و دهیاران برتر روستاهای سلماس توسط مسئولین شهرستان تجلیل به عمل آمد.