همایش سالروز ملی روستا و عشایر در شهرستان سلماس برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ همایش سالروز ملی روستا و عشایر پیش از ظهر امروز با حضور فرماندار سلماس، امام جمعه سلماس، بخشداران مرکزی و کوهسار و جمعی از روسای ادارات و همچنین دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستا و جمعی از اهالی روستاهای بخش مرکزی و کوهسار در محل سالن جلسه شهید سالمی فرمانداری برگزار شد.

امام جمعه شهرستان سلماس در این مراسم با تبریک این روز به همه روستاییان و ضمن تأکید بر لزوم حفظ اتحاد و انسجام ملی بعنوان وظیفه اصلی مردم و مسئولین در برهه کنونی گفت:  پیامبر اسلام(ص) از نظر زمان بعد از پیامبران دیگر امده اما از نظر شان و مقام برتر از انهاست و اگر تعالیم اسلام در جامعه جاری شود مشکلی نخواهد بود و همه در آسایش و آرامش زندگی خواهند کرد .

حجت الاسلام سید محمد موسوی  با اشاره به حفظ اتحاد و اتفاق در میان آحاد مسلمین و مردم بعنوان یکی از تعالیم ارزشمند اسلام ، تصریح کرد: این نظام مقدس خون بهای هزاران شهید و جانباز و آزاده است و به همین سادگي محقق نشده است و وظیفه ماست که اتحاد خود را حفظ کنیم .

 بخشدار مرکزی سلماس  همچنین در ادامه این مراسم 
با بیان اینکه وضعیت اقتصادی خاص حاکم بر کشور، روستاها نقش بی بدیلی در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور ایفا می کنند. گفت: روستاهای ایران مصداق صداقت و وفای به عهد و ایمان سرشار به خداوند است و در وضعیت کنونی اقتصادی خاص حاکم برکشور، روستاها نقش بی بدیلی در تحقق اقتصادمقاومتی در کشور ایفا می کنند .

عباس محمدزاده افزود: روستاهای بخش مرکزی سلماس با جمعیتی بالغ بر بیش از 80 هزار نفر در 4 دهستان کوره سنی، کناربروژ، زولاچای و لکستان هر کدام به سهم خود قطب تولیدات مختلف در سطح شهرستان و استان هستند .

این مسئول اظهار کرد: دهستان زولاچای با دارا بودن 7000 هکتار باغات سیب بارور و غیربارور یکی از قطب های تولید سیب درختی در استان و کشور بوده و دهستان لکستان نیز پیشرو در دامداری و تولید فراورده های لبنی است .

وی بیان کرد: دهستان کوره سنی سرشار از نیروهای انسانی متخصص در حوزه های مختلف بوده و دهستان کناربروژ نیز در کنار امتیاز کشاورزی، از پتانسیل گردشگری بالایی نیز برخوردار است .

بخشدار مرکزی سلماس با اشاره به بحث توریسم روستایی بعنوان یکی از مبانی مهم توسعه روستاها تصریح کرد: در همین راستا دو روستای خان تختی و آبگرم از دهستان کناربروژ سلماس  بعنوان پایلوت طرح توسعه گردشگری بین روستاهای آذربایجان غربی انتخاب شده اند .

محمدزاده خاطرنشان کرد: افزایش قریب به 300 درصدی حجم پروژه های جدول گذاری معابر دهستان زولاچای درمقایسه سالهای 95 و 96،‌ افزایش 65هزارمترمربعی حجم پروژه های زیرسازی و آسفالت معابر روستایی و... در دهستان کره سنی در سال 96 نسبت به سال قبل،‌ افزایش 45 درصدی حجم پروژه های جدول گذاری و بتن پلاک معابر در دهستان کناربروژ درمقایسه سال 95 و96 و نیز افزایش 40 درصدی حجم پروژه های جدول گذاری و بتن پلاک در دهستان لکستان نسبت به 3 سال پیش از جمله توفیقاتی است که بدون تلاش و همت دهیاران و روستاییان عزیز  روستاهای سلماس طی سالهای آتی محقق نمی شد

 بخشدار کوهسار سلماس نیز در ادامه
با گرامیداشت این روز روستاها و با بیان اینکه کانون تولید و کارورزی در کشور هستند و باید در جهت تقویت این کانونهای مولد کشور همه تلاش خود را بکار گیریم اظهار داشت: روستا کانون تولد و کارورزی است؛ بطوریکه که طبق بررسی سازمان بین المللی فائو، 95 درصد تولیدات کشاورزی و 90 درصد تولیدات لبنی از بطن روستاها تولید و عرضه می شود و ابن نشان از اهمیت روستاها در تامین زنجیره غذایی بشر است .

حاکم عمرزاده افزود: توجه به روستاها و پویایی آنها همواره یکی از اولویتهای اصلی دولت تدبیر و امید بوده و در چند سال اخیر روستاییان عزیزما بصورت ملموس از این خدمات بهره مند شده اند .

وی با اشاره به انواع خدمات ارائه شده به روستاییان روستاهای سلماس تصریح کرد: ایجاد بوستانهای کودک روستایی، شبکه های گسترده آب و فاضلاب روستایی و گازرسانی به روستاهای شهرستان و بهره مندی انها از نعمت برق و آسفالت نمونه ای از این خدمات است که در برخی روستاها تمام شده و در برخی دیگر در حال انجام است .

بخشدار کوهسار سلماس با تاکید بر لزوم ارائه هرچه بیشتر خدمات رفاهی، عمرانی و اجتماعی به مردم ساکن در روستاها خاطرنشان کرد: ایجاد این امکانات در روستاها علاوه بر ایجاد امنیت مرزی و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرها، چرخ تولید و اقتصاد کشور را زنده و پویا نگه خواهدداشت که در نهايت موجب شکوفایی و ترقی تولید و اقتصاد کشورمان خواهد شد

فرماندار شهرستان سلماس همچنین در پایان این مراسم ضمن تبریک سالروز ملی روستا و عشایر به تمامی روستائیان و عشایران شهرستان سلماس گفت: به منظور پاسداشت روستائیان و فرهنگ غنی روستائی پانزدهم مهرماه هرسال در تقویم رسمی جمهوری اسلامی، توسط شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان روز ملی روستا و عشایر تصویب و ثبت شده است.

مرتضی اصغری با تشریح جمعیت روستایی و عشایری شهرستان سلماس گفت:  استقرار بخش قابل توجهی از جمعیت در حوزه روستایی، نقش و جایگاه روستا را در شهرستان روشن ساخته و سهم روستاها به عنوان کانون تولید درتوسعه شهرستانی را الزامی گریز ناپذیر نموده و تمام تلاش خود را جهت توسعه ی همه جانبه در روستا به کار گرفته تا مهاجرت روستاییان به شهر کاهش پیدا کرده و حتی این فرایند معکوس گردد.

وی ادامه داد: انبوه مهاجرت‌های چند دهه اخیر از روستاها به شهرها یک رویداد بسیار مهم اقتصادی و اجتماعی بوده و مهاجرت، روابط کار و شیوه‌های تولید را تغییر می‌دهد و به تناسب آن روابط اجتماعی و ویژگی‌های فرهنگی جامعه دچار تغییر می‌شود و بنابراین باید روند این تغییرات و تحولات مدیریت شود.

فرماندار سلماس بیان کرد: ارتقای همه جانبه‌ی کیفیت زندگی اجتماعات روستایی، ارتقای بهره وری، توسعه‌ی فرصت های پایدار از بابت دسترسی به منابع, امکانات و منافع میان شهر و روستا، توسعه فرصت ها و ظرفیت های متنوع اقتصادی و هم چنین مشارکت موثر و همه جانبه مردم و نهادهای محلی در فرآیند تصمیم سازی و برنامه ریزی از پیش نیازهای توسعه‌ی پایدار و همه جانبه روستا می باشد و امروزه به برکت نگاه بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید، به ایجاد زیرساخت‌های توسعه روستایی توجه ویژه شده و لذا ما وظیفه داریم ساختارهای روستایی را قوت بخشیده و تحکیم نماییم.

گفتنی است در پایان این مراسم با اهداء لوح سپاس و هدیه از تنی چند از روستائیان و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستا و فعالین و خیرین اقتصادی و اجتماعی تجلیل شد.