فرماندار سلماس:

تغییر الگوی کشت راه برون رفت از مشکل کم آبی است

تغییر الگوی کشت راه برون رفت از مشکل کم آبی است
فرماندار سلماس در جلسه تهیه نقشه الگوی کشت شهرستان سلماسگفت: تغییر الگوی کشت بهترین راهکار برای مقابله با محدودیت های آبی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری در جلسه تهیه نقشه الگوی کشت شهرستان سلماس در محل سالن جلسه فرمانداری این شهرستان  گفت: تغییر الگوی کشت بهترین راهکار برای مقابله با محدودیت های آبی بوده و راهکاری مناسب برای استفاده بهینه از منابع آبی می باشد که آگاهی بخشیدن به کشاورزان می تواند در این خصوص موثر باشد .

اصغری اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن فصل زراعی جدید برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه تغییر الگوی کشت به کشاورزان در لرستان می تواند بسیاری از مشکلات و چالش های بحران کم آبی را در این شهرستان کاهش دهد .

وی تصریح کرد: بر اساس آمار کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی کشت دیم بیشتر در استان های لرستان، آذربایجان های غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی ، ایلام و خوزستان و فارس رخ می دهد که با توجه به کاهش بارندگی و چالش های بوجود آمده در مساله خشکسالی و قطعی آب در برخی مناطق در فصل گرما باید بیش از پیش به این مهم توجه شود .

فرماندار سلماس خاطرنشان کرد: در الگوی کشت محصولات کشاورزی که ارزش افزوده بیشتری دارند و آب کمتری مصرف می کنند، برای کاشت به کشاورزان توصیه می شود، کشاورزان نیز همیشه باید این ۲ ملاک را مدنظر خود قرار دهند.

اصغری بیان کرد: نسخه شفا بخش کشاورزی بهره وری منابع آبی است، بهره وری یعنی با کمترین میزان مصرف آب محصولی را تولید کنیم که هم از لحاظ کمی بیشترین باشد و هم از لحاظ کیفی محصولی باشد که ارزش اقتصادی داشته باشد که این موضوع با تحقق تغییر الگوی کشت محقق می شود.

گفتنی است جلسه تهیه نقشه الگوی کشت شهرستان سلماس با حضور فرماندار سلماس، کارشناسان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی و کارشناسان دانشگاه صنعتی ارومیه در سالن جلسه فرمانداری شهرستان سلماس برگزار شد.