فرماندار شهرستان سلماس:

‌‌احیای ظرفیت‌های مرزی سلماس تجارت ایران و ترکیه را وارد مرحله جدیدی می‌کند‌

‌‌احیای ظرفیت‌های مرزی سلماس تجارت ایران و ترکیه را وارد مرحله جدیدی می‌کند‌
فرماندار سلماس گفت: احیا ظرفیت‌های مرزی سلماس ضمن شتاب دادن به توسعه شمال آذربایجان غربی و شهر سلماس، روابط تجاری ایران و ترکیه را وارد مرحله جدیدی می‌کند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ شهرستان سلماس در سال‌های اخیر با انجام پروژه‌های بزرگ ملی جانی دیگر گرفته و انتظار می‌رود که با اتمام برخی پروژه‌ها مردم این شهر طعم شیرین توسعه پایدار را بچشند.

 این شهر نیز همانند دیگر شهرها از شعار یا بهتر بگوییم توهمات انتخاباتی رنج می‌برد و متأسفانه در بسیاری از موارد مطالب گفته‌شده با واقعیت بسیار فاصله دارد و تنها در کلمه "شوی انتخاباتی" قابل وصف است.

در هفته دولت و به‌خصوص در سال‌های منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی طرح‌های نیمه‌تمام بسیاری افتتاح می‌‌رسد که نمونه بارز آن بیمارستان آیت‌الله خویی در خوی بود اما در شهرستان سلماس این مسئله نمود عینی پیدا نکرده و خوشبختانه با حرکت و برنامه منسجم، سلسله‌مراتب مطالعه و کلنگ‌زنی تا افتتاح و بهره‌برداری به‌خوبی اجرا می‌شود.

در مصاحبه پیش رو با "مرتضی اصغری" فرماندار سلماس اغلب موضوعات اساسی این شهرستان مطرح داده شده که مشروح آن را می‌خوانید.

برای استان شدن باید ابتدا نظر استاندار موافق باشد

تسنیم: شما سال‌های بسیار زیادی در شمال استان جزو مقامات ارشد بودید و سال‌ها معاون فرماندار خوی و بعد فرماندار چایپاره بوده‌اید، نظر شما به تشکیل استان آذربایجان‌مرزی به مرکزیت خوی چیست؟ با توجه به اینکه چند ماه دیگر انتخابات مجلس است و نیز این طرح بر مردم سلماس و آینده آن هم تأثیر می‌گذارد.

اصغری:برای تشکیل استان یک‌سری نیاز‌ها و پیش‌نیازها لازم است که باید این موارد ابتدا احصاء شده و در مراحل بعدی پیگیری و اقدام شود.

اولاً باید از طریق مراحل قانونی پیش رفت که اولین مرحله آن وزارت کشور است که در همین راستا باید رأی و نظر استاندار را داشت چراکه یقیناً بدون نظر وی، وزارت کشور هم اقدامی نمی‌کند و ثانیاً زمان ارائه طرح بسیار مهم است چراکه هم‌اکنون کشور ما در تحریم بوده و در حال جنگ اقتصادی با دشمنان هستیم و از همه مهم‌تر اینکه ایام انتخابات مجلس بسیار نزدیک است.

تصفیه خانه سلماس عملیاتی می‌شود

تسنیم: مشکل آب شرب در اکثر شهرهای آذربایجان‌غربی چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ کمیت محسوس است و متأسفانه در سایه مسائل سیاسی و یا طرح‌های دیگر به حاشیه رانده می‌شود و توجه رسانه‌ای و مردمی قابل توجهی به آن نمی‌شود، طرح تصفیه‌خانه سلماس هرچند بدون سروصدا ساخته شد اما طرح بزرگ و خوبی بود، این طرح الآن در چه مرحله‌‌ای است؟

اصغری:یکی از مشکلات مردم سلماس بالا بودن مقدار املاح معدنی آب شرب بود که خوش‌بختانه در دوره‌های قبلی اقدامات اولیه انجام شد و من هم این طرح را به‌طور جد پیگیری کردم تا این پروژه عظیم ملی با به‌روزترین سیستم اروپا یعنی سیستم "داف" مخفف سیستم "شناورسازی به کمک هوای فشرده" (Dissolved Air Flotation)عملیاتی شود و امروز هم چهار کارشناس شرکت "ستوکس" اسپانیا وارد سلماس شده‌اند تا نسبت به راه‌‌اندازی آن اقدام کنند.

در مهرماه شاهد افتتاح این پروژه عظیم خواهیم بود و تا به اینجا 64 میلیارد تومان هزینه شده و عملیات انتقال آب آن به شهرک "تازه‌شهر" شروع شده و این عملیات هم در حال اقدام بوده و از این محل برای تأمین آب شرب روستاهای هم‌جوار استفاده می‌کنیم.

انتظار داریم تا که این طرح آب صد هزار نفر از مردم شهر سلماس به‌همراه 10 هزار نفر از مردم شهرک"تازه شهر" و نیز 20هزار نفر از اهالی روستاهای همجوار را تأمین کند که در همین راستا آب شرب روستای "مغانجوق"را به آب شهری وصل کرده‌ایم.

ضریب تخت‌های بیمارستانی سلماس خیلی کم است

تسنیم: آذربایجان‌غربی در حوزه سلامت همواره دچار نواقص بوده و عمده امکانات در این بخش هم بیشتر در مرکز استان متمرکز شده و بسیاری از مردم استان هنگام بیماری به خود ارومیه منتقل می‌شوند، طبیعتاً مردم سلماس هم دوست‌ دارند که هنگام بیماری در شهر خود و در کنار خانواده خود باشند، در حوزه سلامت چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

اصغری:مشکل عمده دیگر مردم سلماس ضریب پایین تخت بیمارستان است که متوسط کشوری این ضریب، 1.6-1.7تخت به‌ازای هر هزار نفر است که این عدد در استان آذربایجان‌غربی به 1.4-1.5 بوده و در سلماس هم 0.87 است که شاهد اجحاف در این بخش در حق مردم سلماس هستیم.

برای مردم 200هزار نفری سلماس حداقل باید 200 تخت‌خواب بیمارستانی بود که متأسفانه فقط یک بیمارستان 127 تخت‌خوابی داریم که 44 تخت‌ هم به آن اضافه کرده‌اند که این عدد به  171 تخت رسیده‌ است که کم بوده و به‌همین دلیل ایجاد واحد بیمارستانی جدید از اولویت‌های شهر سلماس است که خوشبختانه در سفر سال قبل هیئت دولت به آذربایجان‌غربی طرح احداث بیمارستان حداقل 160 تخت‌خوابی مصوب شد و 20 میلیارد تومان اعتبار برای شروع به آن اختصاص یافت که بنا به گفته وزیر محترم بهداشت، ظرفیت آن تا 25 درصد افزایش می‌یابد.

عملیات احداث این طرح در زمین پنج و نیم هکتاری و در 12 بلوک و 14 هزار مترمربع زیربنا شروع شده که تا به این لحظه با هزینه‌کرد هشت میلیارد تومان اعتبار پیشرفت 17 درصدی را شاهد هستیم.

در کنار بیمارستان جدید، کلینیک تخصصی هم با هشت میلیارد مترمربع و در زمین 1800 مترمربع احداث و تجهیز شده و حدود 11 پزشک متخصص هم در آن مستقر هستند که به‌زودی هم شاهد افتتاح "سی‌تی‌اسکن" در آن خواهیم بود تا در مهرماه افتتاح شود؛ به‌علاوه عملیات احداث آموزشگاه بهورزی هم قبلاً شروع شده بود و نیمه‌تمام بود که ما به آن یک میلیارد و 200 میلیون تومان اختصاص دادیم و نیز مراکز خدمات بهداشتی درمانی دو شهر نیمه‌تمام مانده بودند که به آن‌ها تزریق بودجه شده و همین‌طور مرکز درمانی کوزه‌رش که نیمه‌تمام بود و امیدواریم امسال سال بهداشت و درمان سلماس باشد.

کشور ترکیه موافقت شفاهی خود را با احداث پایانه مرزی کوزه‌رش اعلام کرده و منتظر اعلام کتبی هستیم

تسنیم: مرز کوزه‌رش سلماس باوجود نزدیکی و شرایط مناسب جاده، پیوست امنیتی در سمت ترکیه ندارد و در سال‌های اخیر احداث پایانه مرزی فقط یک شعار انتخاباتی بوده و مردم از این حرف‌های عمل‌نشده ناراضی‌اند، برای مرز کوزه‌رش چه اقداماتی انجام شده است؟

اصغری:یکی از دو شاخص مهم که به‌عنوان پیشران اقتصادی سلماس مطرح هستند بازگشایی مرز کوزه‌رش است که مجوز ایجاد بازارچه مرزی در سال 83 داده شده اما ما به‌دنبال راه‌اندازی پایانه مرزی هستیم که در همین راستا کارگروه ویژه مرزهای کشور در 24 فروردین امسال از منطقه بازدید کردند و در ادامه در 28 فروردین‌ماه در جلسه خود طرح ایجاد پایانه مرزی کوزه‌رش مصوب شد و باوجود اعلام موافقت شفاهی کشور ترکیه، منتظر اعلام کتبی نظر آنان هستیم که در دیدار مقامات ارشد نظام با همتایان ترکیه‌ای خود مطرح شده و همین‌طور در جلسه‌ای که به‌همراه نماینده مردم سلماس در مجلس با سفیر ترکیه در ایران داشتیم مطرح کردیم.

هم‌اکنون هم برای اینکه فرصت از دست نرود با شرکتی برای مطالعه محل احداث پایان‌نامه و چند‌وچون کار همکاری می‌کنیم تا هم‌زمان کارها را جلو ببریم و خوش‌بختانه مرز کوزه‌رش سهل‌ترین، آسان‌ترین و امن‌ترین جاده مواصلاتی است که فاصله آن از سلماس تا مرز 35 کیلومتر بوده که آسفالت بوده و در صورت نیاز به تعریض با مشکلی مواجه نخواهیم بود چراکه مسیری پهن است که موانع طبیعی همچون کوه، رودخانه، پل و دیگر مسائل در آن وجود ندارد.

در صورت تخصیص اعتبار تمامی کارهای منطقه ویژه اقتصادی را تمام می‌کنیم

تسنیم: با‌وجود درخواست بسیاری از شهرهای استان و حتی ارومیه برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی، این سلماس بود که تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی شد اما تاکنون غیر از رأی‌‌آوری برای نمایندگان چیزی عاید مردم نکرده است، این طرح در چه مرحله‌ای است؟

اصغری:در سال 89 مجوز منطقه ویژه اقتصادی سلماس گرفته شد و به‌دلیل شرایط خاص منطقه و نیز مدیریت آن به‌خوبی پیش نرفت  که خوش‌بختانه سال قبل با کمک مقام عالی استان و ریاست سازمان مدیریت برنامه‌وبودجه پنج میلیارد تومان برای آن هزینه شد که هم‌اکنون 50 هکتار از منطقه ویژه فنس‌کشی و دیوار‌کشی شده و سه و نیم میلیارد تومان هم نسبت به خرید برق هفت مگاواتی هزینه شده که عملیات تأمین دو مگاوات برای داخل شبکه شروع شده و با شرکت گاز هم به تفاهم رسیده‌ایم که درصورت تخصیص بودجه عملیات آن شروع می‌شود.

یک حلقه چاه آب شرب حفر شده و آماده بهره‌برداری است و برای آب صنعتی واحد‌ها هم از پساب‌های خروجی تصفیه‌خانه با حجم 20 لیتر در ثانیه مجوز برداشت آب گرفته شده و پیگیر ساخت دو ساختمان گمرک و مدیریت منطقه ویژه هستیم که برای تکمیل از جناب نوبخت 15 میلیارد تومان درخواست کرده‌ایم و از استان هم درخواست بودجه کرده‌ایم و دو میلیارد هم از بودجه شهرستان تخصیص داده‌‌ایم که درمجموع اگر اعتبارات به‌‌دست ما برسد می‌توانیم بگوییم که کار ساخت منطقه ویژه اقتصادی به اتمام رسیده است.

تسنیم: در صحبتی که با صاحبان واحدهای شهرک صنعتی داشتیم، بسیاری از آنان مایل به الحاق شهرک صنعتی به منطقه ویژه اقتصادی بودند، چه برنامه‌ای برای استفاده اقتصادی از این طرح دارید؟

اصغری:در ابتدا که مدیریت منطقه ویژه برعهده شرکت شهرک‌های صنعتی بود فکر می‌کردند که این الحاق برای آنان مضر باشد اما با تغییر مدیریت و ورود شهرداری سلماس به‌عنوان متولی و همین‌طور هیئت‌امنای منطقه ویژه همه‌ با هم در حال پیش‌برد کارها هستیم و اگر تسهیلات و مزایای منطقه ویژه به‌خوبی تشریح شود من مطمئنم که آن موقع راضی خواهند بود.

واحدهای تولید درب به‌دلیل تحریم با مشکل تأمین مواد اولیه مواجه هستند

تسنیم: امسال سال رونق تولید است، چه تعداد از واحد‌های صنعتی سلماس به چرخه تولید بازگشته‌اند؟ و با توجه به تولید درب در سلماس، به‌دلیل وجود محصولات مشابه چینی ارزان قیمت، بازار این محصول تولیدی سلماس رو به افول است، برای این مشکل چه راه‌حلی دارید؟

اصغری:در شهرک صنعتی سلماس 67 واحد صنعتی فعال‌اند که بیش از 1546 نفر مشغول بوده و اکثر واحدها هم در چرخه تولید قرار دارند  هرچند که تعدادی با ظرفیت کم ادامه دهند اما اکثراً فعال‌اند.

کارخانه‌های تولید درب‌های ام‌دی‌اف MFD)) و ضد سرقت سلماس در کشور مطرح‌اند  که 34 واحد بوده و دو هزار نفر در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند که کمی در قسمت تأمین مواد اولیه به‌دلیل تحریم با مشکل مواجه‌اند اما با این حال در 65 شهر داخل کشور و در 15 کشور نمایندگی داشته و در نمایشگاه اخیر تهران هم توانستند با برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس قرارداد ببندند.

جاده‌های مواصلاتی سلماس چهارباند هستند

تسنیم: راه‌های مواصلاتی ازجمله اولین امکانات لازم جهت توسعه پایدار هر منطقه‌ای هستند، با توجه به پرتردد بودن مسیر‌های شهر سلماس، وضعیت جاده‌های این شهر در حال حاضر در چه شرایطی است؟

اصغری:در بخش جاده‌های‌ مواصلاتی در حوزه سرزمینی شهرستان سلماس، خوشبختانه از بهترین شرایط برخورداریم و جاده‌های سلماس به خوی، تبریز و ارومیه در محدوده این شهرستان چهار بانده است که در این بین فقط 10 درصد جاده سلماس-خوی به‌دلیل وجود برخی مشکلات همچون پل راه‌آهن تعریض‌سازی نشده که خارج از اختیارات شهرستان بوده و باید سازمان‌های مربوطه همچون راه‌آهن پلی را طراحی کنند که بتوان در کنار آن مسیر را توسعه داد.

با توجه به حجم بالای تردد در جاده های سلماس به خوی و ارومیه، درصدد احداث پلیس‌راه بر‌آمدیم که خوشبختانه چند هفته‌ای است که راه‌اندازی شده و در حال انجام هماهنگی‌های لازم جهت افتتاح هم‌زمان آن با کلنگ زنی کلانتری شمال شهر  با اعتبار 300 میلیون تومان هستیم.

تسنیم: در سال‌های نه‌چندان دور که دریاچه ارومیه پرآب بود شهر سلماس نیز جزو شهرهای ساحلی اطراف آن به شمار می رفت، با توجه به احیای تقریبی آن، برای ساماندهی بخش گردشگری این سواحل چه برنامه‌ای دارید؟

اصغری:شهرستان سلماس در امر احیاء دریاچه ارومیه مشارکت دارد و با رها‌سازی 150 میلیون متر مکعب از آب پشت سد‌های زولا و دریک برای احیاء آن اقدام کرده است.

در گذشته‌ بخش خصوصی در اطراف دریاچه سرمایه‌گذاری و کمپ‌های گردشگری احداث کرده بود که با خشکی آن، دیگر دست از کار کشیدند که امیدواریم با احیاء دوباره دریاچه ارومیه، بار دیگر کمپ‌های گردشگری احداث شوند.

در حال حاضر هم دو روستای هدف گردشگری داریم که یکی در روستای "ایسی سو" یا همان آب گرم است که دارای چشمه آب گرم بوده و هم جاده آن بهسازی شده و برق‌کشی شده و در کنار آن روستای خان‌تختی قرار دارد که کتیبه معروف به خان‌تختی یادگار دوره ساسانیان در کنار آن قرار دارد.