با حضور مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور؛

برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان سلماس

برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان سلماس
با حضور مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، جلسه شورای اداری شهرستان سلماس برگزار شد.

امام جمعه سلماس در جلسه شورای اداری شهرستان سلماس در محل سالن جلسه شهید سالمی فرمانداری این شهرستان با اشاره به فضائل ماه مبارک رمضان افزود: قرارگیری در این ماه از الطاف الهی است و اعمالی که خداوند متعال بر ماواجب کرده است هر یک مصلحتی دارد که گاها علم ما عاجز از درک آن است.

حجت الاسلام سید محمد موسوی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصتی برای استغفار و نزدیک شدن به خداوند است، گفت: در این ماه گناهان بخشیده می شوند و زمینه برای بندگی خالصانه خداوند فراهم است.

وی در خطاب به مدیران گفت: مسئولین ادارات در این ماه زمینه را برای خدمت رسانی هر چه بهتر به مردم و تکریم ارباب رجوع فراهم اورند چراکه یکی از مصادیق رعایت حق الناس همین احترام به ارباب رجوع و مردم است.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه با اشاره به بازدید از تصفیه خانه شهرستان سلماس به همراه مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: آبی که از بخش کوهسار به تصفیه خانه جاری می شود خود روستا های بخش کوهسار مشکل آب شرب دارند.

شهروز برزگر افزود:ان شاالله در هفته دولت تصفیه خانه آب شرب به بهره برداری خواهد رسید و مشکل آب شرب شهر و همچنین برخی از روستا ها حل خواهد شد.

وی اضافه کرد: در ماه های تابستان تعدادی از روستا ها با مشکل آب شرب مواجه می شوندکه میتوانیم از طریق این تصفیه خانه به آنها آبرسانی کنیم.

نماینده سلماس ادامه داد:امسال سال سختی خواهد بود،با توجه به تحریم و سیل و زلزله یقین داریم که رئیس جمهور و وزرا و همچنین مدیران،مدیران شرایط سخت هستند،قبلا تحریم هارا دور می زدیم و اکنون که امریکا می گوید قرارگاهی ایجاد کردیم برای فشار حداکثری به ایران نباید مرز نشینان و افراد نیازمند را فراموش کنیم .

برزگر افزود:اگر نتوانیم مردم را در مرز نگه داریم برای مرکز مشکلاتی بوجود خواهد آمد،تخلیه روستاهای سلماس یعنی تخلیه 100کیلومتر نوار مرزی،جمعیت عامل برقراری امنیت است.

"اکبری"مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان آذربایجان غربی نیز در ادامه جلسه به تشریح روند احداث تصفیه خانه آب شرب سلماس پرداخت و گفت: یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه های آب شرب سطح کشور که از طرحهای ملی می باشد در هفته دولت سال جاری در سلماس به بهره برداری خوهد رسید.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی نیز در ادامه جلسه با بیان گزارش آب و فاضلاب در سطح روستاهای استان گفت: شاخص بهره مندی از آب سالم 8/75 درصد بوده است که شاخص شهرستان سلماس از شاخص استانی بالاتر است.

رضوی اضافه کرد: در شهرستان سلماس،از 95 هزار جمعیت روستایی93 هزار و 700 نفر از نعمت آب شرب سالم بهره مند می باشند.

مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی افرود: در سلماس 12 روستای فاقد شبکه آبرسانی داریم که در صورت تامین بودجه 12 میلیارد عملیات آبرسانی به آنها انجام خواهد شد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان آذربایجان غربی گفت :بحمدالله در استان روستای بدون برق نداریم و به تبع آن در سلماس نیز روستای بدون برق نداریم و تمام روستا ها از نعمت برق بهره مند هستند.

حسن بگلو افزود: هر اقدامی بتوانیم برای ارتقاء برق رسانی دریغ نخواهیم کرد و تمام توان اداره برق را جهت برق رسانی و رفع مشکلات احتمالی به کار خواهیم گرفت.

فرماندار شهرستان سلماس نیز در ادامه جلسه با اشاره به اقدامات مجموعه مدیریت شهرستان در جهت رشد و توسعه شهرستان اظهار داشت: سفری که اخیرا به تهران داشتیم طی جلسه شورای مرزی کشور در فروردین ماه 98 و تصویب مرز سلماس در شورای مذکور، خدمت ریاست محترم شورا جناب آقای دکتر حیدری رسیده و جهت تصویب مرز سلماس از ایشان قدردانی مردیم،

مرتضی اصغری افزود: خدمت امیر فرماندهی ارتش نیز رسیده و دستورات لازم جهت باقی ماندن تیپ 264 را در سلماس اخذ کردیم.

اصغری گفت: دیدار با وزیر بهداشت و درمان و پیگیری ساخت بیمارستان جدید در دستور کار سفر بود و ان شاالله وزیر محترم بهداشت بزودی در شهرستان سلماس جهت مشاهده تحهیزات و همچنین آشنایی با مشکلات حضور خواهند یافت،همچنین دو دیدار با وزیر جهاد کشاورزی الگوی کشت را خدمت وزیر پیشنهاد دادیم و مورد قبول وزیر واقع شد.

اصغری اضافه کرد:ان شاالله تا آخر ماه جاری ورزشگاه 5 هزار نفری سلماس با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح خواهد شد.

وی در ادامه افزود: تامین آب بهداشتی و سالم از سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران می باشد،که ان شاالله با تداوم این سیاست ها شاهد افزایش جمعیت برخوردار از آب سالم و بهداشتی باشیم.

فرماندار سلماس اضافه کرد: انتقال آب از تصفیه خانه به تازه شهر نیز باید انجام شود و زیر ساخت های آن فراهم شود.

مدیر عامل آبفای کشور در جلسه شورای اداری سلماس با اشاره به تحریم های ظالمانه امریکا علیه مردم ایران گفت:بنده اعتقاد دارم کشور ایران به لحاظ نیروی انسانی و منابع غنی از این تحریم ها نیز سربلند عبور خواهد کرد

جانباز، افزود: موضوع آبرسانی در حوضه شهرستان بخصوص روستا ها موضوع مهمی است و شاخصی که سازمان های بین المللی برای سطح دسترسی مردم به آب شرب تعریف کرده است این است که هرکسی باید با پای پیاده 400 متر راه طی کند و به آب برسد،بهره مند از آب محسوب می شود که با این تعریف در کشور ما99/2 درصدجمعیت از نعمت آب بهره مند هستند.

وی افزود: استاندار ها و شاخصه های سلامت آب در کشور ما از میانگین سطح جهانی بالاتر است.

جانباز در پایان گفت : در خصوص روستاهای باقیمانده در شهرستان سلماس اقداماتی در زمینه رسانیدن آب شرب تا سال1420 انجام دادیم و ان شاالله تمهیداتی انجام می دهیم تا روستاهای باقیمانده نیز از نعمت آب شرب بهداشتی و سالم بهره مند خواهند شد.

گفتنی است مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب از طرح آبرسانی به سلماس وتازه شهر بازدید کرد. محمدرضا جانباز در ادامه سفر خود به سلماس و طی این سفر، از نزدیک در روند اجرای طرح آبرسانی به سلماس و تازه شهر، قرار گرفت. 

مطالعات این طرح دارای 84 درصد پیشرفت فیزیکی بوده و در قالب سامانه تصفیه خانه آب اجرایی خواهد شد.  

طرح تامین آب سلماس و تازه شهر از محل رودخانه زولا بوده و تصفیه خانه آن به روش BOTدر دست اجرا می باشد و قادر است575 لیتر در ثانیه آب را تصفیه کند. 

این سامانه در دو فاز اجرایی می شود که فاز اول شامل خط انتقال آب خام تصفیه خانه در 17 کیلومتر و فاز دوم نیز شامل خط انتقال آب تصفیه شده تازه شهر در 10 کیلومتر و یک واحد ایستگاه پمپاژ تازه شهر است.

برای اجرای این سامانه 10 هکتار از اراضی مسیر سد زولا تا تصفیه خانه، تملک می شود که تا کنون 52 درصد از تملک اراضی محقق شده است.