رهایی قاتل از چوبه دار در سلماس

رهایی قاتل از چوبه دار در سلماس
دادستان عمومی و انقلاب سلماس گفت: قاتلی که چهار سال در انتظار اجرای حکم قصاص بود، با تلاش اعضای شورای حل اختلاف و جلب رضایت اولیای دم، از چوبه دار نجات یافت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ ناصر عباسی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت شعب شورای حل اختلاف و با تشکیل جلسات صلح و سازش بین طرفین و ملاقات حضوری، رضایت خانواده اولیای دم در راستای رضایت و بخشش قاتل جلب شد.

وی افزود: محکوم این پرونده در خرداد سال 1397 مرتکب قتل عمدی شده بود که در همان سال بازداشت شد.

وی ادامه داد: با تکمیل پرونده و درخواست قصاص از سوی اولیای دم و ختم رسیدگی به وسیله دادگاه، حکم قصاص نفس برای محکوم صادر و در نهایت حکم قصاص صادره توسط یکی از شعب دیوان عالی کشور تایید شد.

دادستان عمومی و انقلاب سلماس  گفت: استفاده بهینه از ظرفیت‌های بسیار مطلوب شورای حل اختلاف و انجمن حمایت از زندانیان می‌تواند در پیشگیری از وقوع جرایم و ایجاد امنیت پایدار در جامعه تاثیرگذار باشد.

عباسی  ادامه داد: دستگاه قضایی با متخلفان به ویژه مجرمان جرائم خشن به شدت برخورد می‌کند اما در کنار آن با تکیه بر آموزه‌های دینی، سنت حسنه بخشش را امری مهم و حیات بخش در جامعه می‌داند.

قصاص یکی از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می‌داند.

تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام‌های کور و دور از عدالت و جلوگیری از جرات یافتن جنایتکاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان وضع شده است؛ البته در آموزه های اسلامی توصیه زیادی به عفو و گذشت نیز وجود دارد.

شهرستان سلماس با داشتن 220هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی و در 90 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.