با حضور فرماندار و جمعی از اهالی فرهنگ دوست سلماسی؛

برگزاری نمادین چهارشنبه سوری و جشن نوروزگاه در سلماس

برگزاری نمادین چهارشنبه سوری و جشن نوروزگاه در سلماس
در راستای تکریم نوروز و حفظ و احیای آیین‌های نوروزی آذربایجان‌ غربی جشن نوروزگاه، آیین‌های سنتی نوروز آذربایجان در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد سلماس و با شعار «نوروز، میراث صلح و دوستی، پیوند فرهنگی و طبیعت » برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ اجرای نمادین رسوم نوروزی از جمله تکم خوانی، موسیقی عاشقی، بازی های سنتی آذربایجان، مراسم مرتبط با چهارشنبه آخر سال و نمایشگاه صنایع دستی و پوشاک سنتی آذربایجان از جمله برنامه‌های اجرا شده در جشن نوروزگاه سلماس بود.


آئین‌های سنتی آذربایجان در ایام نوروز شامل مراسم استقبال عید نوروز مانند سبزه رویاندن، خانه تکانی، اجرای آیین های چهارشنبه آخر سال، شال انداختن، چهارشنبه ننه و مراسم مرتبط با آب و برنامه های مربوط به تحویل سال مانند رسم تهیه آب چهل یاسین، دید و بازدید عید و بازی های مرتبط با نوروز است که گوشه هایی از این آداب و رسوم در این جشن به نمایش گذاشته شد.

فرماندار شهرستان سلماس در این مراسم با تشریح آداب و رسوم سلماسیان در ایام نوروز و روزهای پایانی سال و معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان گفت: شهرستان سلماس با بیش از 180 اثر تاریخی، فرهنگی و جاذبه گردشگری جذابیت های فراوانی برای مسافران نوروزی دارد.

مرتضی اصغری بیان کرد: علاوه بر جاذبه های متنوع گردشگری، اقلیم و آب و هوای دلپذیر و جاذبه های متعدد طبیعت گردی نیز زمینه را برای رقم خوردن تعطیلاتی خاطره انگیز در این شهرستان فراهم کرده است.

فرماندار سلماس بیان کرد: تعطیلات عید نوروز و فصل بهار یک فرصت برای معرفی ظرفیت های متنوع گردشگری سلماس به حساب می آید که از اثر بخشی بالایی در رونق دهی به حوزه اقتصادی شهرستان نیز برخوردار است.