تخصیص بیش از 2200 میلیارد تومان از اعتبارات سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی

تخصیص بیش از 2200 میلیارد تومان از اعتبارات سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به توجه ویژه رییس جمهور و دولت سیزدهم به توسعه استان گفت: در همین راستا، تاکنون 2 هزار و 225 میلیارد تومان از اعتبارات سفر به استان تخصیص داده شده که رقمی قابل توجه در بین استان‌های کشور به شمار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ محمدصادق معتمدیان دوشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی افزود: بخش عمده این تخصیص نقدی بوده که می تواند موتوری محرک برای توسعه استان و اجرای طرح‌های نیمه تمام باشد.

وی اضافه کرد: در سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی، حدود 50 هزار میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای استان به تصویب رسید که با نظر ویژه دولت و آیت الله رئیسی، به صورت مستمر بخش‌هایی از آن در حال تخصیص است.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه سفرهای استانی رییس جمهور در راستای سیاست «درکنار مردم» بودن دولت سیزدهم اجرایی شده است، ادامه داد: در حوزه استان هم، ما سفرهای شهرستانی را بنا نهاده ایم که تاکنون 15 سفر صورت گرفته است.

معتمدیان با بیان اینکه در این سفرها وضعیت 28 شهر از 48 شهر استان مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: حضور در  153 روستا از جمله روستاهای محروم و قرار گرفتن در جریان مشکلات مردم، از جمله موارد مهم این سفرها بود که در پی آن، تصمیم های بسیار خوبی هم در شورای برنامه ریزی و توسعه مختص شهرستان ها تمهید شد.

وی با اشاره به اینکه در کنار سفرهای شهرستانی، بازدید از مناطق محروم شهرهای بزرگ از جمله ارومیه در دستور کار جدی مدیریت ارشد آذربایجان غربی بوده است، گفت: در این راستا بر روی مناطق محروم حاشیه شهر و سکونتگاه های غیررسمی ارومیه متمرکز شده ایم و بازدیدهای خوبی نیز در این راستا انجام شده است.

وی از وجود کمبودهای اساسی و شاخص های بسیار پایین در بخش های مختلف توسعه ای در این مناطق خبر داد و یادآور شد: از همه ظرفیت های اعتباری برای بهبود این شاخص ها استفاده شد.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: عقب افتادگی ما در بعضی بخش‌ها زیاد است و باید تلاش مضاعفی داشته باشیم تا به میانگین کشوری در بسیاری شاخص ها برسیم.

معتمدیان با اشاره به وجود بیش از سه هزار پروژه نیمه تمام عمرانی در آذربایجان غربی افزود: اولویت دولت اتمام ‌همین طرح ها بود که در هفته دولت امسال نیز بخش مهمی از آنها به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از این پروژه ها در یک سال گذشته به اتمام رسیده و سعی داریم با توجه ویژه اعتباری، بخش بیشتری را در ماه های آینده به بهره برداری برسانیم.

وی یکی از مهمترین دستاوردهای دولت در آذربایجان غربی را کاهش نرخ بیکاری در استان عنوان کرد و گفت: طبق اعلام مرکز آمار، شاهد کاهش نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته بودیم و این شاخص از 11.2 به 7.4 درصد رسید.

استاندار آذربایجان غربی از جمله رویکردهای دولت سیزدهم را ایجاد زمینه برای رشد اقتصادی هشت درصدی در کشور عنوان کرد و افزود: بخشی از این رشد از طریق ارتقای بهره وری و بخش دیگر از طریق سرمایه گذاری خواهد بود که در این راستا، در هفته دولت امسال 25 هزار میلیارد تومان طرح اقتصادی در استان کلنگ زنی شد.

معتمدیان از وجود برنامه های سه گانه برای مطالعه و اکتشاف معدنی و استفاده از ظرفیت دولتی در اجرای آنها در آذربایجان غربی خبر داد و اضافه کرد: در یک سال گذشته، یکی از بزرگترین پروژه‌های مطالعاتی معدنی را در جنوب استان رقم زدیم که میزان سرمایه گذاری در آن 400 میلیارد تومان بود.

وی از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته در بخش های مختلف عمرانی استان را طی یک سال گذشته برشمرد و اظهار کرد: بهره برداری از 150 کیلومتر بزرگراه و راه اصلی، اجرای نهضت ملی مسکن و پیشرو بودن در این زمینه بین استان‌های مختلف کشور، افتتاح طرح های گازرسانی به میرآباد سردشت، زرآباد خوی و خلیفان مهاباد در هفته دولت، رساندن میزان بهره مندی روستاییان از گاز طبیعی به 75 درصد و رشد هفت درصدی در این زمینه، گازرسانی به 194 روستا با 20 هزار خانوار، اجرای طرح هادی در 90 روستا با 13 درصد رشد و بازسازی چهار هزار واحد مسکونی روستایی، ارتقای شاخص بهره مندی از آب شرب در روستاها به 86 درصد، اجرای 76 طرح آبرسانی،  23 هزار مترمکعب مخزن ذخیره و 46 کیلومتر شبکه فاضلاب از جمله اقدامات صورت گرفته در استان طی این مدت بوده است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: احداث 72 مدرسه با 389 کلاس درس، رشد هفت درصدی زیرساخت های فرهنگی، احداث 130 کیلومتر راه روستایی، سرمایه گذاری 200 میلیارد تومانی در پنج پایانه مرزی، ایجاد زیرساخت های ارتباطاتی در 151 روستا، ارائه مجوز 106 دفتر پیشخوان شهری و 76 آی‌سی‌تی روستایی، رساندن سرانه تخت های بیمارستانی به 1.6 و نزدیک شدن به میانگین 1.7 کشوری، احداث 60 خانه بهداشت، افتتاح بیمارستان 96 تختخوابی تکاب و 98 تختخوابی پیرانشهر و در آستانه افتتاح قرارگرفتن بیمارستان شاهین دژ از دیگر برنامه هایی بود که در یک سال گذشته به سرانجام رسید.

معتمدیان گفت: همچنین ارائه 355 پروانه بهره برداری معادن، اکتشاف و گواهی کشف با ظرفیت اشتغال چهارهزار و 200 نفری، احیای 120 واحد راکد صنعتی در شهرک های صنعتی، تک رقمی شدن نرخ بیکاری استان، افزایش 74 درصدی اعتبارات مشاغل خانگی نیز از دیگر مواردی است که طی یک سال اخیر در استان به اجرا درآمده است.

وی از صادرات 3.4 میلیون تنی طی یک سال گذشته از مرزهای آذربایجان غربی خبر داد و افزود:  90 درصد افزایش وزنی را در این خصوص شاهد هستیم.

استاندار آذربایجان غربی گفت: در بخش مسافری هم‌ شاهد رشد 2 هزار درصدی در ترددهای مرزی استان بودیم که البته بخشی از آن مربوط به خروج از شرایط کرونایی بود ولی این موفقیت ها را می توان حاصل دیپلماسی فعال و هماهنگی نهادهای مسوول و اختیارات داده شده به استاندار در حوزه مرز نیز دانست.