برگزاری مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در سلماس

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ فرماندار سلماس گفت: ارج نهادن به جایگاه خبرنگاران و جلوگیری از تبعیض و برخی بداخلاقی ها علیه این عزیزان باید حتما موردتوجه دستگاه های اداری و ... شهرستان باشد.

علی اکبر عسگری در جلسه تجلیل و تکریم از خبرنگاران سلماس گفت: در هر کشوری بخواهیم در مسیر توسعه گام برداریم باید برخی شاخص ها را در این راه رعایت کنیم و یکی از مهمترین شاخص ها آزادی بیان و رسانه است .

عسگری با بیان اینکه آزادی بیان مستلزم رعایت اخلاق حرفه ای و ادب و متانت و ارزش های انسانی است ، افزود: امروزه بیش از هر دوره ای نیازمند چشمان تیزبین و موشکافانه اهالی خبر و رسانه هستیم.

وی اظهار کرد: چالش های معیشتی و اجتماعی پیش روی خبرنگاران یکی از بزرگترین آسیب ها در روند اطلاع رسانی و فعالیت این عزیزان است.

عسگری تصریح کرد: با آغوشی باز پذیرای نقدها در سطح جامعه و توسط خبرنگاران هستیم اما انتقادات مطرح شده نیز باید در چهارچوب اخلاق حرفه ای و با رعایت موازین رسانه ای و انسانی باید باشد.

عسگری بیان کرد: اخلاق رسانه ای حکم می کند که ابتدا نقدهایمان را به گوش مسئولین مربوطه برسانیم و پس از پیگیری و عدم پاسخ و رسیدگی از طرف دستگاه مربوط مشکل را رسانه ای و از افکار عمومی و عوام و خواص جامعه طلب پیگیری و راهنمایی کنیم.

وی تاکید کرد: دستگاه های اداری نباید از خبرنگاران شکایت کنند بلکه موارد مطرح شده باید در چهارچوب اداری و دعوت از خبرنگاران برای ارائه توضیح و رفع سوتفاهمات برطرف شود.

عسگری گفت: قطعا از ظرفیت جامعه خبری شهرستان به عنوان نماینده افکار عمومی و اقشار مختلف جامعه استفاده خواهیم کرد و امیدواریم با استفاده از راهکارهای کارگشای شما عزیزان بتوانیم مسیر رشد و توسعه سلماس را با سرعت بیشتری طی کنیم.

فرماندار سلماس تصریح کرد: ارتقای سطح سواد رسانه ای و مقابله با سوءاستفاده های رسانه ای در سطح جامعه رسالتی است که علاوه بر مسئولین ،  بر گردن اهالی خبر و رسانه نیز هست که با بیان مطالب و آموزش ها و فرهنگسازی های لازم این سواد لازم و مهم در عصر حاضر را بین آحاد مختلف مردم بهبود و ارتقا بخشیم.

وی افزود: نباید اجازه دهیم منافع فردی بر منافع عمومی و ملی ارجعیت یابد و بدور از احساسات مختلف قلم بزنیم و با حفظ حرمت قلمی که برتر از خون شهیدان می دانیم، زمینه اصلاح و ترقی شهر و استانمان را فراهم آوریم.

 معاون سیاسی امنیتی فرماندار سلماس در ادامه گفت: خبرنگاران می توانند در زمینه تبیین و فرهنگسازی مقابله با ناهنجاری های اجتماعی گام های موثری بردارند و تا کنون نیز توانسته اند منشا حرکات خیر در سطح جامعه باشند.

عباس محمدزاده  گفت: اهمیت و ارزش کار خبری اکنون در جامعه ای که میخواهد در کوتاهترین زمان ممکن اطلاعات دقیق و موثق درمورد وقایع و اتفاقات روز را دریافت کند، بر هیچکس پوشیده نیست.

محمدزاده افزود: قرن ۲۱ عصر جهانی شدن است و در این عصر قدرت و جنگ نرم و رسانه ای اصلی ترین نمود و مصادیق توانمندی کشور ها به حساب می آید.

وی بیان کرد: باید خبرنگاران چالش ها و حقایق را بدون جنجال آفرینی بیان کرده و پیگیر حل مسائل و مشکلات باشند.

محمدزاده اظهار کرد: خبرنگاران چشمان تیز و وجدان بیدار جوامع انسانی اند که به دقت مسائل و چالش های مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و ... را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند و واقعیات برگرفته از درون مردم را اطلاع رسانی می کنند.

معاون سیاسی امنیتی فرماندار سلماس با اشاره به فعالیت شبانه روزی خبرنگاران در پوشش اخبار و وقایع روز، تصریح کرد: تهیه و تدوین خبر استرس کاری خود را دارد که تحملش گاها دشوار است و میتوان گفت که یک خبرنگار واقعا نیازمند جسارت و شجاعت و شهامت است تا در بیان واقعیات و انجام رسالت اطلاع رسانی علی رغم مخالفت ها، مقاومت نماید.
 رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سلماس همچنین در ادامه گفت: متاسفانه شناخت جامع و کامل در مورد خبرنگار و کار خبری در افکار عمومی وجود ندارد و این معضل نیازمند فرهنگسازی و ارزش دهی بیشتر به منزل خبرنگاران و عرصه خبررسانی است.

رضا مسلمی  افزود: بی شک،دستیابی به قله‌های پیشرفت،سربلندی و سعادت کشور ، مراقبت از منافع ملی و مصالح مردم و  آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی جز با حق‌جویی، صدق و مجاهدت در عرصه آگاهی ممکن نمی‌شود.

وی بیان کرد: انتشار اخبار بر اساس واقعیات و نشر صادقانه آنها همراه با دقت و سرعت لازم مهمترین اولویت در دوره کنونی است.

مسلمی تصریح کرد: جسارت و صداقت خاص،‌ عدم بروز اعتقادات شخصی در خبر، و شجاعت از جمله صفات یک خبرنگار است که اگر فردی آنها را دارا باشد می تواند در عرصه فعالیت کند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سلماس اظهار کرد: قدرت و توان تحمل انتقاد در روسای ادارات شهرستان باید تقویت شود و از برخوردهای قهرآمیز با این قشر جلوگیری شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از خبرنگارن شهرستان با هداء لوح و هدیه تجلیل بعمل آمد.