فرماندار سلماس:

غربالگری ۸۷ درصد مردم سلماس در خصوص بیماری کرونا

غربالگری ۸۷ درصد مردم سلماس در خصوص بیماری کرونا
فرماندار سلماس با اشاره به آغاز طرح ملی بسیج غربالگری در خصوص بیماری کرونا و رتبه نخست آذربایجان‌غربی در این طرح گفت: ۸۷ درصد مردم این شهرستان مورد غربالگری قرار گرفته‌اند و سلماس جزو شهرستان‌های پیشرو در استان است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۷۰ هزار نفر از مردم سلماس در این طرح ملی غربالگری و ۲۸ نفر مشکوک به کرونا تشخیص داده شده‌اند.

وی اظهار داشت: این شهرستان در سطح استان از وضعیت خوبی در خصوص ابتلا به کرونا برخوردار بوده و تنها حدود ۲.۵ درصد از جمعیت مبتلایان آذربایجان‌غربی از سلماس است.

فرماندار سلماس ادامه داد: از زمان اغاز عملیات مقابله با بیماری کرونا در سلماس از ۲۳ نفر بیمار بستری ۱۲ نفر مبتلای قطعی به بیماری کرونا تشخیص داده شد و تنها یک نفر از مبتلایان در این شهرستان فوت کرده است.

وی با بیان اینکه سم پاشی و گندزدایی معابر شهرستان به صورت روزانه در دست انجام است، گفت: برای این امر ۲۰۰ هزار لیتر آب ژاول مصرف شده است.

اصغری از استقرار چهار پست غربالگری و تب‌سنجی در مبادی ورودی و خروجی سلماس خبر داد و اظهار داشت: تیپ ۲۶۴ شهید عبدی ارتش این شهرستان در ایست بازرسی رختار مستقر شده و به‌زودی تونل ضدعفونی وسایل نقلیه نیز در این ایست بازرسی آغاز به‌کار خواهد کرد.

وی افزود: در مجموع ۶۳۰ هزارنفر در این چهار پست غربالگری و تب‌سنجی مورد ارزیابی قرار گرفته و از این میان ۴۷ نفر  برای کنترل وضعیت به مراکز درمانی ارجاع شده‌اند.

وی ایجاد نقاهتگاه و بیمارستان صحرایی، اجرای رزمایش دفاع بیولوژیک مقابله با کرونا، سم پاشی و گندزدایی معابر و خیابان‌ها در سطح شهر و روستاها را از اقدامات ستاد کرونا در شهرستان سلماس عنوان کرد.

وی با انتقاد از عملکرد اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت سلماس گفت: با وجود دستور تعطیلی واحدهای صنفی و مغازه‌های این شهرستان هنوز ۳۰ درصد واحدهای صنفی شهرستان باز هستند.

اصغری خواستار برخورد جدی با واحدهای صنفی متخلف توسط اتاق اصناف و نیروی انتظامی‌سلماس شد.

وی اضافه کرد: در هفته جاری ۳۱ هزار عدد ماسک توسط سپاه این شهرستان کشف و ضبط شد که وارد زنجیره توزیع در داروخانه‌ها و مراکز بهداشت و درمان می‌شود.

به گزارش ایرنا،شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته از چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در این کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این بیماری قابل پیشگیری است و به‌ راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ ویروس کرونا دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی‌ چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکرده و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان احساس نکنند.

۵۴۶ نفر در آذربایجان‌غربی به بیماری کرونا مبتلا شده و تاکنون ۴۱ نفر فوت کرده‌اند.

سهم آذربایجان‌غربی از مبتلایان و فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا در کشور ۲ درصد است.