۹۷ درصد روستاهای سلماس دارای طرح هادی است

۹۷ درصد روستاهای سلماس دارای طرح هادی است
سرپرست بنیاد مسکن سلماس با اشاره به وجود ۱۴۳ روستا در این شهرستان گفت: از این تعداد، طرح‌ هادی روستایی در ۱۴۰ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان با ۹۷ درصد پوشش تهیه شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ سجاد پیرمراغه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین در حال حاضر، طرح هادی در ۴۳ روستا با پوشش ۳۰ درصدی اجرایی شده است.

وی تاکید کرد: از این تعداد روستایی که طرح هادی اجرا شده، ۶ روستا در بخش کوهسار و باقی در بخش مرکزی قرار دارند.

سرپرست بنیاد مسکن سلماس گفت: طرح‌ هادی روستایی از جمله اقدامات موثر دولت در توسعه و عمران زیربنایی روستاها و کاهش مهاجرت به شهرهاست و باید مورد توجه قرار گیرد.

پیرمراغه ادامه داد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده‌راه و اصلاح شبکه معابر از اقداماتی است که در قالب طرح‌ هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: طرح‌ هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات، تجهیزات عمومی روستایی اجرا می‌شود.

 وی بیان کرد: اصلاح و بازگشایی معابر، جدول‌گذاری، آسفالت و سنگ فرش معابر، ساماندهی فضای سبز و ایجاد محل بازی کودکان از دیگر اهداف اجرای طرح ‌هادی است.

شهرستان سلماس با ۱۴۳ روستای بالای ۲۰ خانوار در ۲ بخش مرکزی و کوهسار در شمال آذربایجان‌غربی واقع شده است.

۲ هزار و ۷۲۵ روستای دارای سکنه در آذربایجان‌غربی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ روستا از این تعداد دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار بوده و نقشه طرح‌هادی در همه این روستاها اجرا شده است؛ طرح‌هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی و تحت عنوان روان‌بخشی روستاها در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد؛ تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در این طرح‌هاست.