کلنگ‌زنی ناحیه صنعتی «تازه‌شهر» سلماس

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: این ناحیه صنعتی در زمینی به مساحت ٢۵ هکتار راه‌اندازی می‌شود و برای تجهیز زیرساخت‌های آن ١۵٠ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است.

علی عبدلی ادامه داد: این ناحیه صنعتی قابلیت راه‌اندازی ۵٠ واحد تولیدی را دارد و زمینه اشتغال مناسبی را برای جوانان منطقه فراهم می‌کند.

وی اظهار داشت: واحدهای فعال در زمینه برق و الکترونیک، نساجی، صنایع غذایی، سلولزی، فلزی، شیمیایی، کانی غیرفلزی، واحدهای کارگاهی و خدماتی، تصفیه‌خانه فاضلاب و امکانات زیربنایی در این ناحیه مستقر می‌شوند.

وی افزود: زمین این واحد تولیدی به نام شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی بوده و امکانات زیربنایی آن از جمله آب آن تامین شده است و مابقی امکانات نیز در سریع‌ترین زمان ممکن تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌غربی ادامه داد: از یکهزار و ۲۸۴ واحد به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان هم اکنون ۸۵۵ واحد فعال است که بیشتر در زمینه صنایع غذایی و کانی‌های غیرفلزی فعالیت می‌کنند.

«عبدلی»، افزود: این واحدها در زمینی به مساحت ۴۴۸ هکتار به بهره‌برداری رسیده و برای راه‌اندازی آنها ۱۷ هزار و ۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

وی بیان کرد: ۲۲ هزار و ۵۲۴ نفر در واحدهای فعال موجود در این شهرک‌ها و نواحی مشغول به کار هستند که این آمار نشان از جایگاه صنعت در آذربایجان‌غربی دارد.

گفتنی است تازه شهر با ۱۰ هزار نفر جمعیت در پنج کیلومتری شهر سلماس قرار دارد.

آذربایجان‌غربی از نظر صنعتی یکی از استان‌های کم‌برخوردار کشور به شمار می‌رود اما با اجرای قانون خروج از رکود تدوینی دولت تدبیر و امید، اقدامات خوبی در راستای بازگشت واحدهای تولیدی و صنعتی این استان به مدار تولید و جذب سرمایه آغاز شده‌است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از شهریور ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی یک سازمان توسعه ای به شمار می‌رود.

۲ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی آذربایجان‌غربی در اختیار شهرک‌های صنعتی بوده و ۲ هزار و ۲۰ قرارداد واگذاری زمین صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان منعقد شده است.

در حال حاضر ۲۵ واحد از ۳۴ شهرک و ناحیه صنعتی استان در مساحت بیش از ۶۵۰ هکتاری فعال بوده و بنگاه‌های تولیدی در آنها مشغول تولید محصولات مختلف است.