عملیات احداث کتابخانه مرکزی جدید سلماس به زودی آغاز خواهد شد

عملیات احداث کتابخانه مرکزی جدید سلماس به زودی آغاز خواهد شد
فرماندار سلماس گفت: زمین واعتبارات لازم برای احداث کتابخانه عمومی جدید سلماس فراهم شده و بزودی عملیات اجرایی آن شروع خواهدشد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری  در جلسه تودیع و معارفه رئیس جدید کتابخانه های عمومی سلماس فرماندار سلماس با اشاره به نیاز سلماس به احداث کتابخانه مرکزی بروز و جدید، تصریح کرد: ساختمان کتابخانه مرکزی سلماس فرسوده است و درهمین راستا زمین واعتبارات لازم برای احداث کتابخانه عمومی مجهز و بروز در سلماس فراهم شده و بزودی عملیات اجرایی آن شروع خواهدشد.

وی گفت: متاسفانه وضعیت کشور ما در شاخص کتابخوانی خوب نیست و مردم آنطور که باید از کتاب بهره مند نیستند و از آن لذت نمی برند.

اصغری بیان کرد: افزایش سرانه مطالعه و ایجاد علاقه نسبت به کتاب در حوزه ها و موضوعات مختلف باید از جمله اهداف دستگاه های متولی فرهنگ در سطوح مختلف کشور باشد.

وی افزود: اکنون 6کتابخانه در سطح شهرستان سلماس فعال هستند و باوجود کم بودن سرانه بهره مندی از کتابخانه نسبت به تعداد شهروندان، مردم علاقه چندانی به کتاب نشان نمی دهند و باید در زمینه ارتقای سطح استقبال از کتاب و فرهنگ کتابخوانی در شهر اقدامات جدی تری انجام دهیم.

اصغری خاطرنشان کرد: بدون تردید بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی با ارتقای سطح آگاهی عمومی و توسعه زیرساخت های فرهنگی رفع خواهد شد، در همین راستا باید برای نهادینه سازی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه اقدامات و راهکارهای موثر فرهنگی بکار گرفته شود.

خدیجه معصومی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت : کتابخانه های عمومی استان شامل ۷۱ باب کتاب خانه عمومی نهادی و ۲۴ باب کتابخانه عمومی مشارکتی و مستقل است که در سراسر استان مشغول خدمات دهی به شهروندان هستند.

معصومی بیان کرد: در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا کتابخانه های عمومی از ارایه خدمات حضوری به اعضا معذور هستند ولی به محض اینکه در استان وضعیت بهتر و بیماری مهار شد انشالله مجدا بتوانیم از حضور اعضا بهرمند شویم.

وی‌افزود: در این شرایط شعار ما این است اگر چه کتابخانه تعطیل است اما کتابخوانی تعطیل نیست و در همین راستا با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی اعضای محترم می توانند از کتابخانه ها استفاده کنند؛ بطوریکه برای اعضای فعال کتابخانه های عمومی اشتراک ماهانه اپلکیشن طاقچه تعلق گرفته و می توانند با استفاده از آن به فایل دیجیتال تعداد زیادی کتاب دسترسی داشته باشند و این ایام را با کتاب خوانی بیشتر سعی کنند در خانه بمانند.

در این مراسم از خدمات هادی درستی رئیس پیشین کتابخانه های سلماس قدردانی شده و  زهرا محمدزاده بعنوان رئیس جدید این اداره معرفی شد.

در شهرستان سلماس ۶ باب کتابخانه عمومی وجود داشته و بیش از ۵ هزار نفر عضوفعال از بیش از ۱۶۰ هزار نسخه کتاب موجود در این کتابخانه ها استفاده می کنند.