استاندار آذربایجان غربی: موانع توسعه تجاری با اقلیم کردستان عراق رفع شود

استاندار آذربایجان غربی: موانع توسعه تجاری با اقلیم کردستان عراق رفع شود
استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه همزمان با بازگشایی مرزهای جدید و فعال‌تر شدن مرزهای فعلی در مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق، رونق و توسعه در منطقه افزایش خواهد یافت، گفت: با هماهنگی طرفین، رفع موانع توسعه تجارت مرزی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش روز چهارشنبه  روابط عمومی شهرستان سلماس از روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در دیدار با ریبر احمد بارزانی وزیر داخله اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های ارزشمند منطقه، برای افزایش تعاملات و مبادلات مرزی آذربایجان‌غربی با اقلیم کردستان عراق باید برنامه ریزی ویژه‌ای انجام شود.

وی ساماندهی ارائه خدمات در پایانه های مرزی و گمرکات در مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق را ضروری دانست و افزود: می‌توان مرز تمرچین را به پررونق ترین مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق تبدیل کرد و بی شک با بازگشایی مرزهای جدید، رونق و توسعه منطقه افزایش خواهد یافت.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به فراهم شدن  زمینه اعزام زائرین اربعین حسینی از مسیر اقلیم کردستان عراق، گفت: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، امروز مرز تمرچین به عنوان یکی از مرزهای مصوب جمهوری اسلامی ایران برای اعزام زائرین حرم اباعبداله الحسین (ع) در ایام اربعین انتخاب شده است.

وی با قدردانی از مسوولان اقلیم کردستان عراق برای فراهم کردن زمینه سفر زائرین اربعین حسینی از مسیر اقلیم کردستان عراق گفت: این سفر برای اولین بار از این مسیر اتفاق می‌افتد و فضای جدید فرهنگی و معنوی در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

معتمدیان با اعلام آمادگی برای همکاری با اقلیم کردستان عراق جهت تامین امنیت منطقه، افزود: با تداوم امنیت پایدار، شاخص های توسعه در منطقه بهبود می یابد و در این راستا همکاری روزافزون دوطرف ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه حمل و نقل و بخصوص گسترش حمل و نقل هوایی با اقلیم کردستان عراق، تصریح کرد: با روانسازی مرزهای مشترک چون مرز تمرچین، استان های بسیاری از جمهوری اسلامی ایران برای زیارت عتبات عالیات و همچنین اهداف گردشگری مذهبی، این منطقه را انتخاب خواهند کرد.

برای تامین امنیت منطقه با جمهور اسلامی همکاری داریم

وزیر داخله اقلیم کردستان عراق نیز در این نشست با تاکید بر توسعه روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران، گفت: اقلیم کردستان عراق آمادگی همکاری در حوزه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران و بخصوص استان آذربایجان‌غربی را دارد و از گسترش تعاملات استقبال می‌کند.

ریبر احمد بارزانی همچنین با اشاره به همکاری های اقلیم کردستان عراق با ایران در تامین امنیت منطقه، افزود: تعاملات و همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف تا به امروز بوده و پس از این نیز تداوم و افزایش خواهد یافت.

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی با هدف تقویت روابط دوجانبه، دیپلماسی فعال منطقه‌ای، ارتباط موثر با همیسایگان، توقیت تراز تجاری و اقتصادی، نگاه ویزه دولت سیزدهم به مرز، تقویت حوزه توریسم درمانی و گردشگری سلامت و پیگیری توافقات سفر اسنفد ماه خود به اقلیم کردستان عراق سفر کرده است.