فرماندار: مسافران نوروزی به سلماس سفر نکنند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری روز شنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان و ستاد پیشگیری و مبارزه با بیماری کرونا در سلماس افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا، برنامه‌های ستاد تسهیل مسافران نوروزی در این منطقه لغو شده است.

وی اضافه کرد: فعالیت این ستاد در زیرمجموعه ستاد پیشگیری و مبارزه با این بیماری و برای جلوگیری از ورود مسافران به شهرستان در ایام نوروز سمت و سو می یابد.

وی با بیان اینکه هم اینک بیماری کرونا در این شهرستان از مرحله عادی عبور کرده و به مرحله درگیری با آن وارد شده‌ایم، بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی و مذهبی سلماس از هرگونه تجمع و برنامه‌های غیرضروری جلوگیری کنند.

فرماندار سلماس گفت: در حال حاضر ۲ نفر از شهروندان سلماسی به بیماری کرونا مبتلا شده اند که از آنان یک نفر مرد و یک نفر زن است.

اصغری بر استقرار اکیپ های طرح غربالگری و اجرای تست کرونا در مبادی ورودی شهرستان تاکید کرد و افزود: در این طرح بدون هیچ ملاحظه ای از افرادی که به سلماس ورود می کنند، تست کرونا گرفته خواهد شد و کسانی که دارای علائم این بیماری باشند، باید تا اعلام نتیجه آزمایش به مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند.

امام جمعه سلماس نیز در این نشست با تبریک سالروز میلاد حضرت علی (ع) بیان کرد: باید از آموزه های دینی به ویژه فرمایشات ائمه اطهار از جمله امام علی (ع) برای گذشتن از بلایا بهره برد.

حجت الاسلام سیدهادی طباطبایی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی اظهار کرد: شرکت نکردن در تجمعات و مراسم های ترحیم باید مدنظر شهروندان باشد.

به گزارش ایرنا، سلماس از شهرهای شمالی آذربایجان غربی است و در مرز این استان با آذربایجان شرقی قرار دارد.

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته از چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در این کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این بیماری قابل پیشگیری است و به‌راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ این ویروس دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی‌چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکنند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان احساس نکنند.

طبق آخرین آمار، پنج‌هزار و ۸۲۳ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده و از این تعداد، ۱۴۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در آذربایجان‌غربی نیز تاکنون نتیجه ۴۲ آزمایش در خصوص ابتلا به بیماری کرونا مثبت اعلام شده که از این افراد، ۲ نفر جان خود را از دست داده، ۹ نفر از بیمارستان ترخیص شده و ۲۰ نفر همچنان بستری هستند.