تپه اهرنجان سلماس ساماندهی می شود

تپه اهرنجان سلماس ساماندهی می شود
پس از پایان مطالعات گمانه زنی، جلسه ای بمنظور ساماندهی تپه اهرنجان سلماس با حضور مسئولین شهرستان و مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به پایان مطالعات باستان شناسی و گمانه زنی تپه اهرنجان گفت:لازم است مطالعات و اقدامات تکمیلی از قبیل، لایه نگاری، فنس کشی، ایجاد سایه بان، آزاد سازی عرصه و در نهایت ساماندهی تپه به عنوان یک اثر پارک موزه ای، انجام شود.
مرتضی اصغری فرماندار شهرستان سلماس نیز ضمن ابراز رضایت از اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان ابراز امیدواری کرد تا با همکاری طرفین و مجموعه مدیریت شهری، هر چه سریعتر اقدامات اساسی برای ساماندهی این اثر تاریخی شاخص انجام شود.
تپه اهرنجان از اولین و مهمترین استقرارگاه های بشری در هزاره هفتم قبل از میلاد در شمال غرب ایران است که در این محوطه، ابتدایی ترین اجتماعات انسانی، ابداعات و نوآوری هایی در صنایع کشاورزی، دامداری و ابزارسازی و تجارت با مناطق همجوار شکل گرفته و در طول زمان خود را به سوی تمدن های پیشرفته سوق داده است.
اخیرا مطالعات باستان شناسی و لایه نگاری در این محوطه بمنظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم ، توسط افراسیاب گراوند، باستان شناس و رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلماس به پایان رسید.