تعطیلی پارکها و تفرجگاه های سطح شهرستان در ایام نوروز به ویژه روز ۱۳بدر

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛’مرتضی اصغری’ فرماندار شهرستان سلماس  پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد شهرستانی مقابله با بیماری کروناویروس در محل سالن جلسه شهید سالمی فرمانداری گفت:

🔹 امیدوارم در سالی که به نام سال جهش تولید نامگذاری شد اتفاقات خوبی در شهرستان شاهد باشیم و هرچه زودتر این بلا از سر  کشور ما رد شود.

🔹 سال ۱۳۹۸ برای ما سال سختی بود با خسارت های ناشی از سیل شروع شد و اتفاقات متعددی را داشتیم و این اواخر سال هم متاسفانه گرفتار ویروس کرونا شدیم. در شرایطی که سخت ترین تحریم ها علیه ملت ما توسط آمریکا اعمال شده و می شود.

🔹 با شیوع این ویروس در کشور کارهای زیادی انجام گرفت که به شهادت کارشناسان سازمان بهداشت جهانی،‌ ایران یکی از کشورهای بسیار موفق با در بحث مقابله با ویروس کرونا است که این نشان از مدیریت خوب و دقیق و متولیان امر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، سیاسی و اجتماعی و اقدامات دولت دارد.


🔹کرونا در ۱۹۷ کشور مشکل ایجاد کرده اما ۷۸ درصد بیماران در ۷ کشور است و اکنون کشور ما در رتبه ششم است در رده بندی جهانی.

🔹سرعت تکثیر و جهش این ویروس در حالتی است که گفته می شود ۳ الی ۴ ماه زمان خواهد برد تا محو شود و پیش بینی می شود با افزایش شمار مبتلایان در کشورمان مواجه شویم و حداقل تا اواخر اردیبهشت تا اواسط خرداد طول خواهد کشید.

🔹باید تدابیری اتخاذ شود تا برای کادر درمان و بیمارستان زمان بخریم و تخت هایمان اماده باشد برای زمان پیک ابتلا.

🔹طرح ملی بسیج غربالگری مطرح شده و آذربایجان غربی رتبه اول این طرح است و شهرستان سلماس با ۸۷ درصد غربالگری جزو شهرستان های پیشرو استان است.

🔹۱۷۰ هزار نفر در این طرح ملی غربالگری شده اند که از این میان ۲۸ نفر مشکوک به کرونا تشخیص داده شده اند.

🔹درخصوص سم پاشی و گندزدایی در سطح شهرستان، مجموعه های مختلف ورود خوبی داشته اند و ۲۰۰هزار لیتر آب ژاول برای این امر مصرف شده است.

🔹۴ پست غربالگری و تب سنجی در مبادی ورودی و خروجی شهرستان مستقر هستند

🔹شهرستان های شبستر و مرند از سمت آذربایجان شرقی وضعیت حاد کرونایی داشتند و بحث ممنوعیت تردد از سمت ایست بازرسی رختار را مطرح و تصویب کردیم اما بعدا دستور بر محدودیت و نظارت شدید بر این ایست بازرسی قرار گرفت و تیپ ۲۶۴ شهید عبدی ارتش سلماس در این ایست بازرسی مستقر شده و قرار است به زودی تونل ضدعفونی وسایل نقلیه نیز در این ایست بازرسی برقرار خواهد شد.

🔹در مجموع ۶۳۰هزارنفر در ۴ پست غربالگری و تب سنجی سلماس مورد ارزیابی قرار گرفته اند که از این میان ۴۷ نفر ارجاع برای کنترل وضعیت صورت گرفته است.

🔹در سطح استان از وضعیت خوبی در خصوص ابتلای به کرونا برخورداریم و حدود ۲.۵ درصد از جمعیت مبتلایان استان از سلماس است.

🔹از اغاز عملیات کرونا در شهرستان از۲۳ بستری ۱۲ مورد مبتلای قطعی تشخیص داده شده اند و فقط یک فوتی داشتیم و۵۴ نفر نیز در منزل تحت نظر هستند و در خانه خدمات بهداشتی ودرمانی دریافت می کنند .

🔹ایجاد نقاهتگاه و بیمارستان صحرایی با کمک ارتش و سایر ارگانها اماده و تجهیز شده است و خانه معلم هم برای این امر پیش بینی شده است.

🔹رزمایش دفاع بیولوژیک مقابله با کرونا از امروز به مدت ۹ روز همزمان با سراسر کشور توسط سپاه و بسیج در سلماس اغاز خواهد شد و اقدام به سم پاشی و گندزدایی معابر و خیابان ها در سطح شهر و روستاها خواهند کرد.

🔹از اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان  گلایه داریم در خصوص بستن واحدهای صنفی و مغازه ها، ولی هنوز ۳۰ درصد واحدهای صنفی شهرستان باز هستند و به مطالبه ملی بستن مغازه ها بی توجه اند

🔹در این راستا از مجموعه ادارات صنعدت و معدن، اتاق اصناف و نیروی انتظامی درخواست داریم درخصوص برخورد جدی با واحدهای صنفی متخلف شهرستان اهتمام لازم و جدی را داشته باشند.

🔹از مردم عاجزانه تقاضا داریم در ۱۳بدر از منزل خود خارج نشوند و با این کار باعث شکست زنجیره کرونا شویم چرا که اثرات ان در امار مبتلایان سلماس محسوس خواهد بود.

🔹باتوجه به کشف بیش از ۳۱هزار عدد ماسک توسط سپاه سلماس طی دیروز، از دستگاه های محترم تقاضا داریم تمهیداتی بیاندیشند که این تعداد در سطح شهرستان پخش شود و به شهرستان های همجوار انتقال داده نشود.

🔹فرماندار شهرستان سلماس با اشاره مشکلات اصناف در خصوص بازپرداخت تسهیلات و وصول اقساط :

🔹به صورت موکّد به تمام بانک های شهرستان ابلاغ شده است تا آخر اردیبهشت ۹۹ نسبت به امور وصول چک های اصناف اقدامی نکنند.

🔹هر واحد صنفی از این نظر دچار مشکل شده از طریق اداره صنعت معدن و تجارت اعلام کند تا پیگیری و برخورد با بانک مورد نظر برخورد لازم صورت گیرد.