مسئول اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان سلماس :

مردم "سلماس" ۹۰۰۰ سال قبل کشاورز بوده‌اند

مردم "سلماس" ۹۰۰۰ سال قبل کشاورز بوده‌اند
گمانه‌زنی‌ها به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه اهرنجان شهر سلماس از نخستین و مهمترین استقرارگاه‌های بشری در هزاره هفتم قبل از میلاد در شمال غرب ایران نشان داد ساکنان این محوطه کشاورز و دامدار بوده‌اند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ افراسیاب گراوند سرپرست برنامه گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه اهرنجان سلماس آذربایجان‌غربی با تاکید بر این‌که این تپه به دلیل قرارگیری در داخل شهر سلماس و منطقه توسعه شهری دچار آسیب‌های متعددی شده است، بیان کرد: از یک سو بخش زیادی از حرایم استحفاظی این تپه به دلیل تفکیک و تبدیل به منازل مسکونی از بین رفته‌اند و از سوی دیگر برداشت خاک تپه برای انجام عملیات ساختمانی از قسمت‌های شرقی و جنوبی آن، آسیب‌های جبران ناپذیری به این محوطه وارد کرده است.

این باستان‌شناس هدف از این بررسی باستان‌شناسی را حفاظت و صیانت از این اثر مهم باستانی، شناخت گستره حقیقی و واقعی تپه، تعیین عرصه و تدوین نقشه گستردگی و در نهایت ساماندهی آن به عنوان یک اثر پارک موزه‌ای دانست و با اشاره به ایجاد ۳۰ گمانه برای این مطالعه، بیان کرد: بر اساس گمانه‌زنی و همچنین مواد فرهنگی بدست آمده می‌توان گفت ساکنان «اهرنجان»، مردمانی کشاورز و دامدار و دارای روابط تجاری با مناطق همجوار از جمله  شرق آناتولی، قفقاز جنوبی، فلات مرکزی و جنوب دریاچه ارومیه بوده‌اند.

مسئول اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان سلماس اضافه کرد:‌ وجود سنگ‌های مادر و ابزارهای «ابسیدینی» در هفت رنگ متفاوت، تراکم «سردوک‌های» سنگی و گلی، سنگ ساب‌ها، هاون‌ها و ظروف سنگی گواهی بر این مدعاست.

به گفته‌ی گراوند؛ تپه «اهرنجان» به وسعت نزدیک به چهار هکتار از بزرگترین محوطه‌های پیش از تاریخ است که در سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۱۰۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.