بازدید از 3 هزار و پانصد واحد صنفی در راستای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما با اشاره به اینکه نیروهای انتظامی این شهرستان در راستای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا با قاطعیت عمل می‌کنند،  گفت: از زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی بیش از 3 هزار خودرو بازرسی و 300 دستگاه خودرو غیربومی نیز از مبادی ورودی این شهرستان به مبدا بازگردانده شده‌اند.

فرماندار سلماس گفت: از ابتدای شروع طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، 4 دستگاه خودرو خاطی در مبادی ورودی این شهرستان جریمه شده است.

این مسئول ادامه داد: خودرو‌های غیربومی و مهمانان این شهرستان  باید در اولین فرصت ممکن این شهرستان را ترک کنند در این غیر این صورت توقیف و جریمه نقدی پنج میلیون ریالی در انتظار آن‌ها است.

اصغری گفت : تمامی ورودی‌های اصلی شهرستان از روز گذشته مسدود شده و باتوجه به بررسی‌های به عمل آمده و مشاهده حضور مردم در برخی نقاط گردشگری و طبیعی شهرستان از صبح امروز کلیه راه‌های فرعی هم به روی گردشگران بسته شد، زیرا سلامت مردم برای ما مهم‌تر از هرچیز دیگری است.

فرماندار سلماس گفت: با وجود توصیه‌ها و تاکید‌های به عمل آمده برخی از اصناف غیرضروری همچنان فعالیت دارند که در صورت استمرار این امر برای این واحد‌ها اعمال قانون صورت می‌گیرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: طبق بخشنامه اجرایی طرح فاصله گذاری اجتماعی در ابتدا از اصناف و بازار خواسته شد که مراکز غیرضروری را با هدف جلوگیری و مقابله با ویروس کرونا تعطیل کنند، اما چنانچه صنفی به این توصیه‌ها توجه نکند، واحد صنف متخلف برای مدت یک ماه تعطیل و پلمب شده و متصدی متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه در قوانین جزایی برای واحدهای صنفی که سلامت و بهداشت مردم را تهدید می‌کنند، مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در این برهه زمانی که با شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم، فعالیت واحدهای صنفی غیر ضروری، نه تنها هیچ فایده‌ای ندارند، بلکه خود عامل اصلی در تقویت زنجیره انتقال این بیماری است.

اصغری تصریح کرد: بررسی و کارشناسی‌های انجام شده نیز نشان می‌دهد که بازار و مراکز فروش تجاری از مهمترین زنجیره انتقال بیماری کرونا به حساب می‌آیند و باید هرچه سریع‌تر برای کاهش حجم فعالیت آنها اقدام کرد.

فرماندار سلماس خاطرنشان کرد: این محدودیت و برخورد قضایی برای واحدهای عرضه اقلام غیر ضروری مردم بوده و شامل اصنافی که مایحتاج غذایی و دارویی مردم را عرضه می‌کنند، نمی‌شود.

وی  یادآور شد: عرضه اقلام مورد نیاز مردم در حوزه دارو و غذا به صورت ۲۴ ساعت انجام شده و مردم از این بابت نگرانی نداشته نباشند.

اصغری گفت:  در راستای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا از 3 هزار واحد صنفی بصورت نامحسوس و 500 واحد صنفی بصورت محسوس و 150 واحد صنفی اخطاریه کتبی و همچنین 56 واحد صنفی خاطی پلمپ شده است.


فرماندار سلماس به در پیش بودن روز طبیعت نیز اشاره و با بیان اینکه پویش در خانه بمانیم در این روز نیز باید استمرار داشته باشد، تصریح کرد: شهروندان در این روز نباید از خانه شوند در صورت عدم توجه به این موضوع از سوی پلیس اقدامات لازم انجام خواهد شد.


طرح تقویت فاصله‌ گذاری اجتماعی با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا با رویکرد کاهش تماس‌ها توسط ستاد ملی مقابله با کرونا از بامداد هشتم فروردین ۱۳۹۹ آغاز شده است.