بهره برداری از 77 پروژه حوزه ارتباطات در آذربایجان‌غربی

بهره برداری از 77 پروژه حوزه ارتباطات در آذربایجان‌غربی
همزمان با پنجمین روز هفته دولت، 77 پروژه حوزه ارتباطات و فنآوری با حضور استاندار آذربایجان‌غربی و جمعی از مسوولان استانی به صورت همزمان در بخش سیلوانا در شهرستان ارومیه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ محمدصادق معتمدیان عصر یکشنبه در مراسم افتتاح این طرح‌ها گفت: برای بهره برداری از این طرح ها بیش از 124 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

وی با تاکید بر اهمیت لزوم توسعه خطوط ارتباطاتی استان اظهار کرد: اولین رویکرد دولت سیزدهم در حوزه توسعه، رفع نواقصات پروژه‌های نیمه تمام و محرومیت زدایی از مناطق محروم است که شخص ریاست جمهوری توجه ویژه‌ای به آن دارند.

معتمدیان با بیان اینکه در شاخص‌های اصلی حوزه ارتباطات جهش رو به بالا داشته‌ایم، افزود: خوشبختانه امسال شاهد رشد 10.64 درصدی در ضریب نفوذ تلفن همراه هستیم.

وی ادامه داد: رشد ضریب 14 درصدی در اینترنت کل و اینترنت سیار از دیگر شاخص‌های عملکرد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه خطی استان است که نشان از مدیریت صحیح در این حوزه دارد.

بهره برداری از 77 پروژه حوزه ارتباطات در آذربایجان‌غربی

استاندار آذربایجان غربی با تشریح پروژه‌های افتتاحی حوزه ارتباطات یادآور شد: امروز 77 پروژه با یک هزار و 240 میلیارد ریال اعتبار به مرحله بهره‌برداری رسید ضمن اینکه از اولین سایت 5G تلفن همراه در استان نیز رونمایی شد.

معتمدیان با اشاره به توسعه دسترسی پرسرعت روستایی در 33 روستا اضافه کرد: این طرح هم با اعتبار 540 میلیارد ریال در سطح استان اجرا شد.

وی با اشاره به پوشش اینترنت در روستاهای بالای 20 خانوار، افزود: در حال حاضر با رشد هفت درصدی پوشش اینترنت در روستاهای بالای 20 خانوار، میزان برخورداری به 78 درصد رسیده است.

معتمدیان با اشاره به متوسط کشوری در این مهم ادامه داد: متوسط کشوری در این حوزه 86 درصد است که با توجه به اجرای برنامه ششم توسعه، بنا داریم توسعه ارتباطی روستاهای بالای 20 خانوار را در استان به برخورداری 80 درصدی برسانیم.

وی با بیان اینکه رشد توسعه‌ای امکانات ارتباطی و مخابراتی حق مردم است، اظهار کرد: سرعت رشد امکانات مخابراتی در مناطق محروم باید سرعت بیشتری به خود بگیرد و با رفع موانع، عقب افتادگی سال‌های گذشته جبران شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی نیز در این آیین با اشاره به سرمایه گذاری 700 میلیارد ریالی بخش خصوص در حوزه فناوری ارتباطات افزود: ارتقای فناوری و توسعه شبکه انتقال و شبکه دسترسی ثابت با سرمایه گذاری مخابرات منطقه در سطح استان اجرا می‌شود که اعتبار آن بیش از 320 میلیارد ریال با اشتغال زایی برای 229 نفر است.

قاسم جلیلی‌نژاد با اشاره به نصب و راه‌اندازی سه سایت جدید تلفن همراه، تاکید کرد: راه‌اندازی اولین سایت تلفن همراه مبتنی بر 5g در استان با سرمایه‌گذاری ایرانسل در ارومیه و اشنویه با 78 میلیارد ریال اعتبار توسط بخش خصوصی و اشتغال زایی برای هشت نفر از جمله مهمترین این پروژه‌ها است.

وی گفت: توسعه و ارتقای هشت سایت تلفن همراه شهری، راه‌اندازی 12 سایت جدید تلفن همراه با سرمایه‌گذاری همراه اول در سطح استان با اعتبار 300 میلیارد ریال و اشتغال زایی 385 نفر به صورت مستقیم نیز از پروژه‌هایی است که با حضور استاندار آذربایجان غربی به صورت همزمان به بهره‌برداری رسید.

استاندار آذربایجان غربی امروز با افتتاح این پروژه‌ها در روستای شیبان از توابع دهستان ترگور بخش سیلوانای ارومیه نشان داد که توجه به مناطق محروم و محرومیت زدایی از اولویت‌های دولت مردمی سیزدهم است.

آیین افتتاح طرح‌های حوزه ارتباطات در محل روستای شیبان از توابع بخش سیلوانای ارومیه برگزار شد این روستا 115 خانوار با 500 نفر جمعیت دارد.