استاندار آذربایجان غربی در گفتگو با برنامه اولدوز: روند اجرای طرح های عمرانی استان تسریع خواهد شد

استاندار آذربایجان غربی در گفتگو با برنامه اولدوز: روند اجرای طرح های عمرانی استان تسریع خواهد شد
استاندار آذربایجان غربی گفت: با تداوم جذب اعتبارات تخصیصی سفر ریاست جمهوری، روند اجرای طرح های عمرانی و تکمیل پروژه های نیمه تمام استان تسریع خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ محمدصادق معتمدیان شامگاه چهارشنبه در گفتگو با برنامه اولدوز شبکه استانی صداوسیما با اشاره به دستاوردهای سفر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی، افزود: با تلاشهای مدیریتی استان، در سفر اخیر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی، 157 مصوبه اقتصادی و عمرانی با اعتبار 50 هزار میلیارد تومان به تصویب رسید.

وی در ادامه از تخصیص بخشی از اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی خبر داده و خاطرنشان کرد: در 45 روز اخیر تخصیص های خوبی در حدود یک هزار و 225 میلیارد تومان صورت گرفته که با تداوم جذب این اعتبارات، روند اجرای طرح های عمرانی و تکمیل پروژه های نیمه تمام استان تسریع خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین به حمایت ریاست جمهوری و دولت سیزدهم از احیای دریاچه ارومیه اشاره کرده و افزود: اعتبارات ویژه ای برای طرح هایی چون لایروبی انهار، تصفیه فاضلاب و انتقال آب به دریاچه ارومیه تخصیص یافته که با توجه به تفویض اختیارات به استان، ضمن تسریع روند احیای دریاچه، می توان از ظرفیت های ملی و منطقه ای نیز به درستی استفاده کرد.

معتمدیان مشارکت مردم برای احیای دریاچه ارومیه بخصوص در حوزه کشاورزی را نیز ضروری دانسته و یادآور شد: حدود 700 متر از تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه باقی مانده و روند اتمام تونل و همچنین رفع برخی مشکلات به وجود آمده، به سرعت طی می شود.

وی در ادامه از تکلیف ستاد احیای دریاچه ارومیه به جهاد کشاورزی مبنی بر کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی خبر داده و افزود: متاسفانه نه تنها در سالهای اخیر توفیقی در کاهش مصرف آب نداشته ایم، بلکه شاهد افزایش اراضی کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه بوده ایم.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر اقناع سازی مردم و صیانت از معیشت کشاورزان، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان و بهره مندی از سیستم های نوین آبیاری، کشت جایگزین و گلخانه ای، مکانیزه کردن کشاورزی، مدیریت منابع آبی و ... یک ضرورت برای نجات دریاچه ارومیه است.

معتمدیان در ادامه، بخش معدن را پیشران رشد و توسعه اقتصادی استان معرفی کرده و افزود: موانع و مشکلات توسعه و بهره برداری از معادن استان شناسایی شده و با برنامه ریزی ها و جذب سرمایه گذاران ملی و امضای تفاهم نامه با ایمیدرو، در مسیر جبران عقب افتادگی ها در حوزه معدن گام برمی داریم.

وی برنامه ریزی و استفاده از ظرفیت ها و ثروت های آذربایجان غربی برای بهره مندی مردم و توسعه استان را نیز ضروری دانسته و گفت: با همکاری سازمان های ملی، به صورت جدی روند مطالعاتی، استخراج و فرآوری محصولات معدنی را پیش می بریم و مطمئناً توجه ویژه به حوزه معدن بخصوص فرآوری محصولات معدنی، رونق اشتغالزایی را برای استان به ارمغان خواهد آورد.

معتمدیان در گفتگو با برنامه اولدوز شبکه استانی صداوسیما با تاکید بر ساماندهی پایانه ها و مبادلات مرزی آذربایجان غربی، افزود: در شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان و با رایزنی های مختلف، پیگیر افزایش صادرات از مرزهای آذربایجان غربی و روانسازی فرایندهای مرزی استان هستیم.

وی همچنین از موافقت ستاد اربعین جهت بازگشایی مرز تمرچین برای عبور زائران عتبات عالیات خبر داده و تصریح کرد: دسترسی به عتبات عالیات از مرز تمرچین برای زائران سریع تر و با هزینه کمتر خواهد بود و در تلاش هستیم برای اربعین امسال مقدمات عبور زائران از این مرز را فراهم سازیم.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به تاکید انقلاب اسلامی و دولت سیزدهم بر حمایت از محرومان، افزود: طرح شنبه های محرومیت زدایی در راستای رسیدگی به مشکلات مناطق حاشیه نشین و محروم ارومیه اجرا می شود تا زیرساخت های لازم برای محرومیت زدایی در مناطق کمتر برخوردار فراهم شود.

معتمدیان تامین خدمات و امکانات اولیه برای مناطق محروم را نیز وظیفه مسئولان اعلام کرده و یادآور شد: تامین آب شرب سالم، رفع مشکلات حوزه فاضلاب و رسیدگی به مسائل آموزشی، بهداشتی، درمانی، ورزشی، تفریحی و ... در مناطق محروم و حاشیه نشین استان یک ضرورت است.

وی در ادامه با قدردانی از تلاش نمایندگان دوره های مختلف مجلس برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی ارومیه - سرو، افزود: ایجاد شهرک لجستیک در شهر سرو برای استفاده از ظرفیت مبادلات مرزی و جذب سرمایه گذار بخصوص از کشور ترکیه، بخشی از برنامه های توسعه ای برای منطقه می باشد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با قدردانی از نقش حمایتی صداوسیما و رسانه های استان در پیشبرد برنامه های توسعه ای منطقه، خاطرنشان کرد: با جذب سرمایه گذار و تکمیل زنجیره های تولید در حوزه های مختلف، می توان شاهد تسریع در توسعه آذربایجان غربی بود.

معتمدیان در پایان این گفتگو با تاکید بر اینکه مسئولان باید خدمتگزار شایسته ای برای مردم باشند، افزود: روند رو به رشد توسعه همه جانبه آذربایجان غربی، مدیون همدلی بین مردم و مسئولان و همچنین تامین امنیت استان توسط نهادهای مختلف است.