با حضور فرماندار روند توسعه شهرستان سلماس بررسی شد.

فرماندار سلماس: میزان تبادلات تجاری بین ایران و ترکیه به ۱۰ میلیارد دلار رسید/پیش‌بینی تبادلات 30 میلیارد دلاری

فرماندار سلماس گفت: هم اکنون میزان تبادلات تجاری بین ایران و ترکیه ۱۰ میلیارد دلار بوده و یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید افزایش میزان تبادلات تجاری به ۳۰ میلیارد دلار است.
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری عصر روز گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی توسعه استان از شبکه استانی آذربایجان غربی اظهار داشت: شهرستان سلماس رنگین‌کمان اقوام و ادیان با تقدیم ۷۲۱ شهید انقلاب اسلامی و مجموعه‌ای از نخستین‌های کشور از جمله نخستین مدال آور ایران در المپیک، پدر برق ایران و نخستین لژیونر فوتبال ایران از شهرستان‌های آذربایجان‌غربی بوده است.

وی ادامه داد: بخش کوهسار شهرستان‌سلماس یکی از محروم‌ترین بخش‌های کشور بوده و با ضریب ۹ محرومیت متاسفانه از برخورداری نعمت گاز بی‌بهره بوده و با برنامه‌ریزی و پیگیری‌هایی که از شرکت گاز به عمل آمده، شبکه گازرسانی به ۳۴ روستای این بخش در دست اقدام است و از این تعداد ۱۲ روستا در دست اجرا بوده و سایر آن در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.

سد زولا 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

فرماندار شهرستان سلماس در ادامه افزود: متاسفانه هر ۳ سد شهرستان سلماس به پیشرفت فیزیکی کامل نرسیده و سد زولا با ۸۵ میلیون متر مکعب ظرفیت در مقطع سد عملیات های آن متوقف شده و در حالی‌که کانال‌های درجه یک و درجه دو باید آب این سد را به زمین های کشاورزی انتقال می‌دادند، اجرا نشده و در کل ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: سد دریک شهرستان سلماس ۲۵ میلیون متر مکعب ظرفیت داشته و به دلیل عدم نصب تعداد دو دریچه ۱۵ میلیون متر مکعب آب از این سد به هدر رفته و سد در ظرفیت ۱۰ میلیون متر مکعب آب سرریز می‌کند.

اصغری بیان کرد: با پیگیری هایی که انجام گرفته در ابتدای سال‌جاری اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از سوی اعتبارات استانی شهرستان جهت نصب دریچه های سد دریک در نظر گرفته شده بود که تا به امروز به‌دلیل عدم تخصیص یا موارد دیگر تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

تصویب اعتبار 200 میلیارد ریالی برای اجرای پروژه‌های بیمارستانی

وی گفت: شاخص تخت بیمارستانی کشور ۱.۶ بوده که متاسفانه سلماس با ۸۹درصد از شاخص کشوری و استانی کمتر بوده و باید با تعداد جمعیت این شهرستان ۳۵۰ تخت در اختیار بیمارستان قرار می‌گرفت و خوشبختانه در سفر هیئت دولت به آذربایجان‌غربی اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال جهت عملیات اجرایی بیمارستان نیمه تمام مصوب شده که در سال ۹۸ آغاز عملیات خواهد شد.

فرماندار سلماس افزود: به دلیل وسعت بیش‌تر و شطرنجی بودن سلماس، سرانه آن دو برابر شهرستان‌های دیگر بوده و به همین جهت اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات تبصره ۱۸ توزیع اعتبار شده و امید است با جذب اعتبارات، عملیات عمرانی آسفالت خیابان ها در سال آینده آغاز شود.

50 درصد شهروندان سلماسی با کشاورزی و دامپروری در ارتباط هستند

وی اظهار داشت: شهرستان سلماس ۶۵ هزار زمین دارد که ۳۲ هزار هکتار آن آبی بوده و ۳۳ هزار هکتار از آن دیمی است و نزدیک ۵۰درصد شهروندان سلماسی به صورت مستقیم و غیر مستقیم با کارهای کشاورزی و دامپروری در ارتباط هستند.

اصغری یادآور شد: سلماس با تولید ۸۰۰ تن گوشت رتبه دوم و ۱۰۵ هزار تن سیب رتبه دوم را در سطح استان به خود اختصاص داده است.

میزان تبادلات تجاری بین ایران و ترکیه به ۱۰ میلیارد دلار رسید

وی افزود: میزان تبادلات تجاری بین ایران و ترکیه ۱۰ میلیارد دلار بوده و یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید افزایش میزان تبادلات تجاری به ۳۰ میلیارد دلار است.

فرماندار سلماس ادامه داد: مرز کوزه‌رش شهرستان سلماس از ظرفیت های خوبی جهت کمک به سیاست دولت در افزایش تبادلات تجاری با ترکیه است و در این‌خصوص اقدامات متعددی صورت گرفته و وزارت‌خانه های مربوطه نظر مثبت خود را اعلام کرده‌اند.

لزوم توجه به رونق مرزی در شهرستان سلماس

وی افزود: امسال اقداماتی در طرف ترکیه انجام گرفته که در سطح وزرا نیز توافقاتی انجام شده است و در سفر اخیر رئیس جمهور به کشور ترکیه از مواردی که مورد توافق قرار گرفته، رونق تجارت مرزی بوده که در این توافق‌نامه مرز کوزه‌رش شهرستان سلماس نیز پیش‌بینی شده است.

اصغری بیان کرد: امیدواریم پس از توافقات نهایی، زیرساخت های مرز‌ کوزه‌رش آماده شده و در تابستان سال آینده شاهد بازگشایی این پایانه مرزی باشیم.

وی گفت: تنها منطقه ویژه اقتصادی که از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی مجوز دارد شهرستان سلماس است که ۸ سال پیش مجوز آن اخذ شده اما به‌دلایلی تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته بود که می توانست منطقه مهم اقتصادی برای شهرستان و استان باشد.

اصغری افزود: امسال زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی فراهم و ۱۲۱ هکتار از آن آماده شده و ۵۰ هکتار از آن فنس و دیوار کشی شده است و اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال جهت تامین برق منطقه با شرکت برق قرارداد بسته شد و پس از اجرای آن، شاهد حضور گمرک در منطقه خواهیم بود و اخیرا نیز جلسه‌ای با سرمایه‌گذار بین‌المللی انجام گرفته که امیدواریم تا پایان سال مراحل انتقال منطقه ویژه اقتصادی سلماس به بخش خصوصی انجام گیرد.