ساماندهی پسماند شهری و روستایی در دستور کار مسئولان سلماس

فرماندار سلماس با تاکید بر ساماندهی و مدیریت اصولی پسماندهای شهری و روستایی این شهرستان گفت: دستگاه های اجرایی موظف به فرهنگ سازی در راستای تفکیک زباله ها در مبدا و تبیین و ترویج فرهنگ زیست محیطی در این شهرستان هستند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ مرتضی اصغری در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهری سلماس در پیش از ظهر امروز در محل سالن جلسه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سلماس افزود: شهرداری و دهیاری ها در مناطق شهری و روستایی در زمینه جمع آوری پسماندها و کارشناسان بهداشت محیط و محیط زیست نیز در زمینه نظارت بر مسائل بهداشتی و زیست محیطی تلاش مضاعف کنند.
فرماندار سلماس ادامه داد: گروه هایی متشکل از نمایندگان شهرداری ها، دهیاری ها، ادارات منابع طبیعی، محیط زیست و بهداشت محیط، مشکلات زیست محیطی را در مناطق شهری و روستایی بررسی کرده و نتایج آن را به دبیرخانه ستاد پسماند این شهرستان ارائه کنند.
وی اضافه کرد: ارائه راهکارهای لازم برای جمع آوری پسماندها و زباله ها و نیز فاضلاب روستایی توسط کارشناسان دستگاه های خدمات رسان تسریع شود.
وی با اشاره به وجود مرکز دفن زباله و لزوم توسعه و تکمیل این مرکز گفت: فنس کشی و ایجاد امکانات نظارتی در این محل توسط شهرداری سلماس در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اداره محیط زیست و دبیر ستاد مدیریت پسماند سلماس نیز در این نشست با اشاره به برخی مشکلات در زمینه جمع آوری پسماندهای شهری و روستایی گفت: تاکنون اقدام مناسب و موثری در جهت فرهنگ سازی برای تفکیک زباله و پسماندها در مبدا توسط دستگاه های خدمات رسان این شهرستان انجام نشده است.
مهران نظری افزود: با توجه به اجرای طرح توسعه مرکز دفن زباله توسط شهرداری سلماس، مکاتبات لازم برای اخذ مجوزهای لازم برای آغاز عملیات اجرایی و بهره برداری از این مرکز با اداره کل محیط زیست استان انجام شده است.
وی ادامه داد: ایجاد سازمان بازیافت توسط شهرداری، فرهنگ سازی برای تفکیک زباله در مبدا، الگوی صحیح مصرف در بین شهروندان، راه اندازی کارخانه کمپوست و امحای زباله های بیمارستانی و درمانی از راهکارهای موثر برای مدیریت پسماند در این شهرستان است.