داشته های فرهنگی و تاریخی سلماس نیازمند معرفی و صیانت است

فرماندار سلماس گفت: داشته های فرهنگی و تاریخی سلماس از جمله تپه باستانی اهرنجان بعنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های جوامع بشری استان نیازمند معرفی و حفظ و صیانت است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس به نقل از خبرگزاری ایسنا، مرتضی اصغری در آیین افتتاح نخستین جشنواره بازی های بومی و محلی بخش مرکزی شهرستان سلماس که در روستای نمونه گردشگری آبگرم(ایسسی سو) این شهرستان برگزار شد،  خاطرنشان کرد: داشته های فرهنگی و تاریخی سلماس از جمله تپه باستانی اهرنجان بعنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های جوامع بشری استان در اواخر هزاره هفتم و هزاره هشتم قبل از میلاد مسیح، نیازمند معرفی و حفظ و صیانت است و در این زمینه ما نیز آماده همکاری با اداره کل میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی و گردشگری استان هستیم  .

فرماندار سلماس تصریح کرد: آیین ها، غذاهای محلی، نواها، گویش ها و پوشش های محلی زنان و مردان از جلوه های دیگر مردم شناسی در این شهرستان است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند .

وی بیان کرد: از جمله جاذبه های گردشگری سلماس می توان به قلعه کوراوغلو هدر، امامزاده کهنه شهر، امامزاده برگشاد (امامزاده هشتم)، آبشار خورخورا، کلیسای هفتوان، قلعه چهریق، رودخانه زولا چای، تالاب چیچک، آب گرم ایستی سو، سنگ نگاره خان تختی، حمام شیخ، مسجد آقا یا مسجد امام حسن (ع)، آغ داغ قلعه سی و تپه اهرنجان اشاره کرد .

اصغری اظهار کرد: هدف اصلی این جشنواره معرفی هر چه بیشتر پتانسیل های گردشگری و تولیدات روستاهای سلماس، بویژه روستاهای بخش مرکزی می باشد و امیدواریم ضمن معرفی این پتانسیل ها ، شاهد رشد و بهبود زمینه های اشتغال و رونق تولید باشیم .

وی  با اشاره به پیشینه و جغرافیای شهرستان سلماس گفت: سلماس در دشتی زیبا قرار گرفته که منابع غنی گیاهی و طبیعی داشته و موجب شده تا پیش از تاریخ ، آثار زندگی در این شهرستان مشهود باشد .

اصغری  ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و نیز تبریک هفته دولت به تمامی کارکنان دولت و روسای دستگاههای دولتی اظهار کرد: تاریخ ایران اسلامی همواره شاهد ایثارگری ها واز خود گذشتگی های دلیر مردانی بوده که غیرازخدا هیچ نمی دیده و تمام هدفشان خدمت به خلق اعتلای انقلاب اسلامی بوده است.

اصغری افزود: هفته دولت فرصتی است تا نیروهای خدوم دولت در تجدید پیمان با شهیدان رجایی و باهنر افق های تازه ای از پیشرفت و توسعه را طراحی حماسه اقتصادی را به منصه ظهوررسانده و زمینه های رشد وپیشرفت روزافزون کشور را درحیطه های مختلف به ویژه در زمینه گسترش فرهنگ اقتصاد مقاومتی و اقتصاد وفرهنگ با عزم ملی مدیریت جهادی فراهم آورند.

فرماندار سلماس افزود: در هفته دولت سال ۹۸ ،۶۳ پروژه مختلف برای افتتاح و کلنگ زنی در سلماس داریم  که با اعتبار بالغ بر ۱۴۵ میلیون تومان آماده شده است و از جمله پروژه های افتتاحی در هفته دولت کلینیک تخصصی بیمارستان خانم الانبیای سلماس می باشد.